FAKTY

Prezydent wzywa do udziału w wyborach. Z Trzaskowskim mu po drodze

Grzegorz Mackiewicz unika ostentacyjnego poparcia Rafała Trzaskowskiego, ale udział w konferencji zorganizowanej przez posła KO Dariusza Jońskiego jasno wskazuje, na kogo odda swój głos.

Wybory prezydenckie na ostatniej prostej. Sondaże wskazują niewielkie różnice pomiędzy kandydatami: Andrzejem Dudą i Rafałem, Trzaskowskim, więc wszystko może się zdarzyć. 21 czerwca, kiedy odbyła się I tura, aż 63,81% uprawnionych do głosowania pabianiczan ruszyło do urn. Czy w najbliższą niedzielę ten rekord zostanie pobity?

– Chciałbym zaapelować do mieszkańców Pabianic, aby w najbliższą niedzielę poszli do lokali wyborczych. Ci, którzy planuja urlop, będą na działkach czy gdzieś dalej, mogą obebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na chwilę obecną, taki dokument otrzymało ponad tysiąc osób  – powiedział Grzegorz Mackiewicz wczoraj na Lewitynie. Prezydent dodał, że sam odebrał już takie zaświadczenie, będzie głosował na terenie województwa pomorskiego (dokument trzyma na zdjęciu niżej, do piątku,10 lipca, do godz. 15.00 można takie odebrać w budynku urzędu miejskiego przy ul. św. Jana (Wydział Spraw Obywatelskich), tel (42) 225 46 73).

Konferencję prasową zorganizował wczoraj na Lewitynie poseł Dariusz Joński (startował z listy Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu). W spotkaniu uczestniczył także starosta Krzysztof Habura, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej, który poinformował o doniesieniu na policję. Powód? Niszczenie i usuwanie banerów wyborczych Trzaskowskiego. (CZYTAJ TUTAJ)

Pytania i odpowiedzi

Prezydent zapytany przez pabianice.tv o “przełożenie” Rafała Trzaskowskiego na samorządy, jeśli uda mu się wygrać wybory, odparł, że prezydent RP może wykazywać inicjatywę ustawodawczą albo wetować ustawy szkodzące samorządom.

– Jeśli obarcza się je nowymi zadaniami, to za tym powinny pójść środki finansowe – tłumaczył też.

Podkreślił, że internetowa debata Rafała Trzaskowskiego z Szymonem Hołownią wskazuje na to, że jako prezydent RP stałby na straży samorządności i mógłby być także źródłem inspiracji.

Na pytanie, czy w przypadku wygranej Andrzeja Dudy, subtelne popieranie Rafała Trzaskowskiego podczas kampanii wyborczej, nie pogorszy jego relacji z PiS-em, odpowiedział:

– Nigdy nie odpychałem oponentów, nie odwracałem się od nich. W Pabianicach trudno jednak mówić o współpracy z PiS-em. Wystarczy przypomnieć niedawną sesję absolutoryjną – zauważył, przypominając w ten sposób ucieczkę ze spektakularnych głosowań całego, 5 – osobowego klubu radnych PiS. O tej sytuacji pisaliśmy TUTAJ.

Porozmawiałby z Dudą

Przypomnijmy, że 9 czerwca, przed I turą wyborów prezydent Warszawy walczący o prezydenturę RP po krótkiej rozmowie z pabianickimi samorządowcami pojawił się na Starym Rynku. Na scenę wprowadził go prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz i podziękował za wizytę w  naszym mieście. (CZYTAJ TUTAJ)

Prezydent przyjąłby także kandydata Andrzeja Dudę. W odpowiedzi na pytanie pabianice.tv padło: “jeżeli urzędujący prezydent Polski przyjedzie do Pabianic i będzie gotowy spotkać się z prezydentem miasta, zostanie przez niego przyjęty. Byłaby to również okazja do rozmowy o mieście tak jak z kandydatami na prezydenta, którzy już u nas gościli. (CZYTAJ TUTAJ)