FAKTY

Prezydent zarobi więcej. Radni z wyższymi dietami. Jest projekt PiS w tej sprawie

Wzrost o 60 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, taki sam wzrost wysokości diet dla radnych, wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych – to niektóre z założeń projektu złożonego w poniedziałek w Sejmie przez PiS.

Wczoraj (2 sierpnia)  został złożony w Sejmie projekt ustawy dotyczącej podwyżek wynagrodzeń dla samorządowców. Zawiera nowy przelicznik kwoty bazowej, co wpłynie na wysokość pensji zasadniczej włodarzy. Nowe rozwiązania zakładają też maksymalną wysokość diet przysługujących w ciągu miesiąca radnym.

Jak podaje portalsamorządowy.pl, nowe rozwiązania zakładają maksymalną wysokość diet przysługujących w ciągu miesiąca radnym, która – zgodnie z projektem – będzie odpowiadała 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Taka zmiana oznacza wzrost maksymalnej wysokości diety o 60 proc. w stosunku do obecnej wartości.

Projekt określa też maksymalną wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Zgodnie z projektem ustawy, maksymalne wynagrodzenie tych osób nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. To oznacza wzrost tej wartości o 60 proc. w stosunku do poprzedniej wartości.

W uzasadnieniu podkreślono, że zasady wynagradzania tych osób nie ulegały zmianie od lat, a za rządów Zjednoczonej Prawicy nastąpił wzrost nominalnego wynagrodzenia zarówno w sektorze przedsiębiorstw, w przemyśle i handlu, jak i wzrosła znacząco płaca minimalna. “Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie od maja 2015 r. do lipca 2021 r. wzrosło o 45,8 proc., natomiast płaca minimalna o 60 proc.” – czytamy w uzasadnieniu.

Obecne stawki w Pabianicach

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pabianicach otrzymuje co miesiąc 1900 zł, wiceprzewodniczący RM i przewodniczący komisji RM po 1650 zł. 1250 zł pobierają wiceprzewodniczący komisji, a szeregowi radni 1100 zł.

Grzegorz Mackiewicz jako prezydent Pabianic w ubiegłym roku  osiągnął dochód – 136 402,63 zł, zaś jego II zastępca Marek Gryglewski – 146 207, 40 zł. (Więcej TUTAJ)

Podwyższenie kwot bazowych, które zakłada projekt ustawy nie oznacza, że wynagrodzenia i diety wzrosną automatycznie. Stwarza to jedynie możliwość ich podniesienia. Żeby doszło to faktycznie do skutku, konieczne będą uchwały rady miejskiej – zarówno odnośnie zmiany wynagrodzenia prezydenta, jak i diet radnych.

***

Szefowa PCM nad prezydentem