FAKTY KRUCHTA

Proboszcz odwołał zgodę na imprezę z udziałem ONR w parafii na Piaskach. Zabawa będzie gdzie indziej

Wojsko Polskie 15 sierpnia pogoniło bolszewików, a pabianicki dziekan festyn z tej okazji z kościelnego placu.

Czwarta edycja Festynu Patriotyczno-Rodzinnego odbędzie się 15 sierpnia na placu przy kościele św. Mateusza. W ten sposób lokalny Klub Gazety Polskiej i współpracujący z nim pabianicki Obóz Narodowo-Radykalny chcą nam urozmaicić święto Wojska Polskiego, obchodzone w rocznicę „cudu nad Wisłą”.

Zabawa rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do 21. Wolontariusze PCK pomalują dzieciom buzie, będą grupy rekonstrukcyjne, konkursy z nagrodami, pokaz motolotni, a także dmuchany zamek, strzelnica, patriotyczne kolorowanki i puzzle oraz gra planszowa “Dywizjon 303”. Na scenie wystąpią m.in. Pabianie, Elvis, Paweł Piekarczyk czy pabianicki zespół ORO. Nie zabraknie gastronomicznych stoisk.

Na placu znajdziecie również strażników miejskich – przy okazji można oznakować rower. Jak co rok na koniec imprezy będzie losowany „szczęśliwy patriota”, który wygra nagrodę-niespodziankę.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: senator Maciej Łuczak i poseł Tomasz Rzymkowski.

Przykra niespodzianka

Początkowo organizatorzy zapraszali na plac przy kościele św. Maksymiliana Kolbego, gdzie proboszczem jest dziekan dekanatu pabianickiego ks. Ryszard Stanek. Wydrukowano już ulotki i plakaty, a informacja oraz grafika pojawiła się także w pabianickiej prasie.

Niespodziewanie w piątek (10 sierpnia) organizatorzy odebrali telefon od ks. Stanka – ten podczas spotkania oznajmił, że zmienia zdanie i nie wyraża zgody na to, aby na przykościelnym placu obył się festyn.

– To był cios dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację festynu. Musieliśmy zadziałać szybko – poumawiać wszystkie zespoły, stoiska i inne atrakcje w nowe miejsce. Nie mnie tłumaczyć powody decyzji dziekana – mówi przewodniczący pabianickiego KGP Karol Jabłoński.

Między Bogiem a prawdą

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się od innych sympatyków KGP, podczas piątkowego spotkania dziekan Stanek pokazał wydruki emaila, jakiego miał dostać z kurii – rzekomo chodziło o ONR, wobec którego „nastroje są ostatnio gorące” (przedwczoraj w Łodzi odbył się protest przeciwko wizycie byłego księdza Jacka Międlara, kojarzonego z kontrowersyjnych wypowiedzi i identyfikującego się z Obozem). Jednak według relacji naszych rozmówców proboszcz Kolbego przedstawił jedynie wycięte akapity, a nie całość korespondencji. Nie wiadomo zatem, kto jest autorem treści.

– Trudno przypuszczać, że proboszczowi nagle zaczęły przeszkadzać negatywne opinie o ONR. Nie było żadnych uwag trzy lata temu, dwa lata temu, czy w zeszłym roku. Tłumaczenie, że sytuacja polityczna się zmieniła, nie jest dla nas żadnym argumentem – powiedział w rozmowie z pabianice.tv działacz ONR.

Czy na nagłą i niesłychanie kłopotliwą dla organizatorów decyzję mogła mieć wpływ rozmowa prezydenta Grzegorza Mackiewicza z proboszczem ks. Ryszardem Stankiem? Do takiej doszło w piątek (10 sierpnia) skoro świt – podczas wymarszu pielgrzymki do Niepokalanowa, czyli dokładnie tego samego dnia, w którym dziekan zawezwał na spotkanie organizatorów festynu. Obaj panowie – włodarz i dziekan – zniknęli w drzwiach plebanii.

Tagi:

15 komentarzy do “Proboszcz odwołał zgodę na imprezę z udziałem ONR w parafii na Piaskach. Zabawa będzie gdzie indziej

 1. Brawo! W końcu dobra decyzja, cieszę się że Abp Ryś trafił do Łodzi, czas na porządki i pozbycie się tych pseudo patriotów z kościołów.

  1. Widzę, że nie rozumie Pan fragmentu modlitwy, który zapewne wymawia Pan co niedzielę na mszy o POWSZECHNOŚCI Kościoła. Pozbywać się kogokolwiek z Kościoła? To jest dalekie od katolicyzmu.

 2. “Redakcja” już zwietrzyła spiskową teorię.
  Naprawdę śmieszni jesteście w tym szukaniu haków na Mackiewicza.
  Niedługo będzie on odpowiedzialny też za koklusz …

 3. Jak mawiał niedawno jeden z Pabianickich księży, zrobiono wszystko aby Duch św. Maksymiliana Kolbe wyszedł z kościoła św Mateusza do nowego kościoła na Piaskach. Ale On tam nigdy nie dotarł.
  Święta prawda.

 4. Co tam chciał świętować ONR? Kult Piłsudskiego? Założyciele ONR-u siedzieli za sprzeciwianie się Piłsudskiemu w Berezie Kartuskiej ( takie sanacyjne Auschwitz ) i po wojnie byli posłami do Jednoizbowego Sejmu. ONR nie domaga się przywrócenia zasadniczej służby wojskowej, więc czego tam szuka? Przecież to święto i kościelne, i obecnie na przylepkę, święto Wojska Polskiego. Czego ONR tam szuka?

 5. Dziękuję Wam onrowcy z Pabianic za obronę Kościoła i nas w komentarzach w sieci, tylko na Was można liczyć przy odpieraniu fali hejtu. Jest mi niezmiernie przykro, że tak została potraktowana impreza rodzinno-patriotyczna z Waszym udziałem i z Waszą pomocą. Jest mi dodatkowo przykro ponieważ angażujecie się w akcje charytatywne, reagując także na potrzeby Kościoła. Jestem oburzony wyrachowaniem politycznym Kościoła- łatwiej od ONR, który nigdy nie dojdzie do władzy i nie będzie miał do dyspozycji publicznych pieniędzy. Więcej Kościół straci z powodu grzechów, jakie zostaną pokazane niebawem w filmie “Kler”, niż nie wyrzucając z kościelnych placów imprez patriotycznych. Ze zbolałym sercem modlę się za mój Kościół…

  1. Dla przypomnienia,Piłsudski PORZUCIŁ wiarę katolicką, żeby móc porzucić swą żonę, bez uciekania się do do watykanu. I tego heretyka kościół dziś w Polsce wynosi na piedestał! Tfu!

 6. No proszę! Prezydent i proboszcz kupczą “terenem” jak swoim folwarkiem prywatnym! A co na to KOD, który popiera prezydenta w wyborach, czy podoba im się że ich kandydat sprzymierza się z klechą?
  Widzicie teraz ludzie że w naszym kraju polityka i kościół to jest identycznie to samo. Ciekawe co księdzu Stankowi obiecał prezydent ale to pewnie wyjdzie za jakiś czas i proszę redakcję żeby wtedy o tym napisała i przypomniała tą sytuację.

 7. Piknik zawsze byl przy Parafii Mateusza i bardzo dobrze się stało, ze teraz tez tam będzie. A czemu organizatorzy chcieli zmienić miejsce ?

  1. Zmiana miejsca miała być podyktowana kwestią przestrzeni użytkowej. Porównajcie sobie powierzchnię Placu Księży Powstańców Styczniowych do placu pod kościołem na Piaskach. Różnica jest zauważalna. Plus, pod kościołem św. Maksymiliana jest stała scena, pod Mateuszem trzeba było scenę rozstawiać.

   Mam żal jedynie do ONR-u, który zbyt szybko zaczął reklamować festyn przed ustaleniem czy ma się odbyć tu, czy nie. Koderastom zaś zostawię zasłonę milczenia.

   1. Zaczęliśmy reklamować festyn po wszelkich ustaleniach co do miejsca organizacji festynu. Po prostu ustalenia te zostały przez jedną ze stron zerwane i tyle.

 8. Dobra decyzja. Z jakimi hasłami ONR wystąpi? “Polska dla Polaków”czy “,biała Europa” a może “śmierć wrogom ojczyzny”?? Zaproszono Międlara?? Pod takim wydaniem patriotyzmu Kościół ma się podpisać? Jeśli tak to dziękuję..wypisuję się..

 9. @kszal
  Powszechność kościoła??? Chyba jakaś kpina!!! Tylu ilu odrzuca ten kościół zliczyć nie sposób, a ilość odrzuconych stale rośnie. To zmora katolicyzmu!!! Róbta tak dalej!!!
  @ksiądz
  „Jestem oburzony wyrachowaniem politycznym kościoła”. Nic dodać nic ująć księże! Bierz się za duchowość swoich duszyczek i wara od polityki i imprez politycznych na placach kościelnych!!! WARA!!!
  @mirko
  O KOD się nie martw. Na pewno nie popiera mieszania się kościoła w politykę! Podejrzenia, że prezydent mógł coś obiecać proboszczowi generuje u mnie spazmy śmiechu! A ile to PIS nie tylko obiecał, ale zasilił kasę z naszych podatków niejakiemu ojcu z Torunia!!!
  Reasumując! To, że w jakiejś parafii zadbano o to, żeby się do skrajności politycznej nie mieszać, może zasługiwać nie tylko na zrozumienie, ale na wielkie wsparcie! To wyraz troski, aby wielu katolików serdecznie zniesmaczonych wtrącaniem się kościoła do polityki przyciągnąć z powrotem do kościoła! I tyle w tym temacie!!!

Comments are closed.