KRUCHTA

Proboszcz zezwolił na jedzenie mięsa tuż po świętach

Większość mieszkańców Gminy Ksawerów może zajadać się bez grzechu wędzonkami. To sposób na “swobodne radowanie się” z Bożego Narodzenia.

Mieszkańcy i ich goście należący do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie nie będą musieli spowiadać się ze złamania piątkowego postu 27 grudnia. Dlaczego?

Bo ksiądz proboszcz Stanisław Bracha ogłosił w minioną niedzielę: “Abyśmy, mogli swobodnie radować się z oktawy Bożego Narodzenia na piątek 27 br. grudnia udzielamy dyspensy wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych”.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego dyspensa to rozluźnienie prawa czysto kościelnego. Może być udzielana przez tych, którzy posiadają władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji. Może jej zatem udzielić biskup dla całej diecezji. Proboszcz ma do tego prawo tylko w granicach zarządzanej przez siebie parafii.

Wygląda na to, że podopieczni ks. Brachy zostali potraktowani wyjątkowo. Podobnych ulg nie zauważyliśmy na stronach internetowych innych parafii naszego dekanatu, w tym w należącej do Gminy Ksawerów parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Woli Zaradzyńskiej.

Ksawerowscy objęci dyspensą ucztujący powinni jednak pamiętać, że dyspensa nie powinna przerodzić się w obżarstwo bez żadnych hamulców – i to nie tylko z uwagi na tzw. gastrykę.

– Łakomstwo to przecież jeden z siedmiu grzechów głównych i z tego trzeba się jak najbardziej spowiadać – usłyszeliśmy od jednego z księży.

Tagi: