KRUCHTA

Proboszczowi nie spodobała się akcja przeciwko pedofilii w Kościele [VIDEO]

Kilka par dziecięcych bucików zawisło na ogrodzeniu sanktuarium św. Maksymiliana. Nie powisiały nawet pół godziny.

Wczoraj napisaliśmy o inicjatywie „Baby shoes remember” (tłum. ang. dziecięce buty pamiętają). Akcja ma na celu upamiętnienie wszystkich ofiary księży-pedofilów, a w szczególności tę większość, która nigdy nie doczekała się sprawiedliwości. Pomysł zrodził się w Irlandii, ale rozlał się po świecie. Dziś w wielu miastach Polski na kościołach zawisły butki z czarnymi wstążkami. Do grona miast, które pamiętają o dzieciach skrzywdzonych przez księży, należą Pabianice.

Niewygodne buciki

Na ogrodzeniu kościoła św. Maksymiliana przed godz. 12.00 zawisło kilka par bucików. Nie powisiały nawet pół godziny. Najpierw proboszcz Ryszard Stanek zrobił zdjęcie grupce stojących osób, potem delegacja oburzonych parafian zdjęła symboliczną dekorację. Zobaczcie nagranie:

Parafianie powiedzieli, że w kościele św. Maksymiliana nie ma pedofilii, więc buciki nie mają prawa wisieć. Nie chcieli przyjąć do wiadomości, że to symboliczna manifestacja, mająca uświadomić ogrom cierpienia zadany przez przedstawicieli Kościoła.

Organizatorem pabianickiej wersji „Baby shoes remember” jest Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan, reprezentowane przez Renatę Uznańską-Bartoszek i Przemysława Stano. To samo stowarzyszenie organizuje pabianicką Senioriadę.

Byli radni w obronie wizerunku Kościoła

Renata Uznańska-Bartoszek powiedziała nam, że wybór padł na parafię św. Maksymiliana, bo jest największa. Jest tu sanktuarium, a proboszcz jest jednocześnie dziekanem dekanatu pabianickiego.

Uznała, że skoro za pedofilię otwarcie przeprasza papież Franciszek, choć nie ma tego przestępstwa na sumieniu, to jego śladem na gruncie lokalnym (jako szef pabianickich księży) pójdzie ks. Stanek. Stało się inaczej. To co mówi Watykan nie dotarło jeszcze do dziekana i proboszczów.

Lokalni duchowni mogą liczyć na mocne wsparcie wiernych. Po zdjęciu bucików przed kościołem pojawili się byli radni miejscy: Dariusz Wypych i Marian Koczur. Pierwszy z nich podarował Renacie Uznańskiej-Bartoszek tzw. cudowny medalik. Drugi zaprezentował swój. Synowie Wypycha, ministranci w sanktuarium Kolbego, nagrywali przebieg dyskusji.

Wypych i Koczur tłumaczyli, że Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan powinno przeprowadzić taką akcję przed innymi zakładami pracy, bo pedofile są nie tylko w Kościele. Nie trafiały do nich argumenty, że pedofila duchownych jest najbardziej porażająca, gdyż pasterze odpowiedzialni za tłumaczenie owcom, co dobre, a co złe, używają wobec nich przemocy, marnując im życie. Mówili, że Kościół zrobił i robi wiele dobrego, a nagłaśniając w ten sposób pedofilię psuje się wizerunek tej instytucji. Dodali, że tego typu demonstracje to bardziej walka z Kościołem niż chęć naprawiania go.

Biada pasterzom

Papież Franciszek wczoraj przybył do Irlandii, gdzie spotkał się z ofiarami duchownych. Irlandia to kraj, którym wstrząsnęły afery pedofilskie. Pedofilia w Kościele była długie lata skrzętnie zamiatana pod dywan. Ostatnio coraz odważniej duchowni mówią na ten temat. Taki kierunek wyznaczył Benedykt XVI, a papież Franciszek realizuje go “z przytupem”.

21 sierpnia w Wadlewie, podczas łódzkiej pielgrzymki do Częstochowy abp Grzegorz Ryś wspomniał o ostrym liście Ojca Świętego na temat pedofilii sprzed kilku dni (można przeczytać go TUTAJ). Powstał po ujawnieniu raportu na temat ponad tysiąca nieletnich ofiar ok. trzystu  księży z Pensylwanii.

Hierarcha nawiązał także do słów starotestamentowego proroka Ezechiela: “Biada pasterzom, którzy sami siebie pasą”. Mówił o zgubnych skutkach klerykalizacji, odpowiedzialnej m.in. za pedofilię, bo rodzi ona “poczucie siły, władzy, bezkarności”. Metropolita łódzki wezwał wiernych do odpowiedzialności za Kościół. Wierni mają reagować na zło w imię dobrze pojętej miłości do Kościoła.

Oto pielgrzymkowe wystąpienie łódzkiego metropolity:


31 komentarzy do “Proboszczowi nie spodobała się akcja przeciwko pedofilii w Kościele [VIDEO]

 1. Nie od dziś wiadomo, że dziekan Stanek działa na boku z Wypychem i resztą pieluch. Mało tego bo ma też “romanse” z Żeligowskim i Kozłowską. A co najlepsze dogaduje się tez z Mackiewiczem, vide ostatni artykuł o pikniku onrowców. Ten “ksiądz” jest gorszy od najgorszego polityka, biznesmena czy innego bezdusznego… kapitalisty? po prostu człowieka… I zamiast podejśc i porozmawiać to pajacuje. bez twarzy i honoru całkowicie. Typowy kler omamiający wiernych. Dlatego jeżdżę z Piasków do Trójcy, do ks. Jerzego.

  1. Brawo! Tak powinien reagować każdy wierzący katolik! Bóg jest wszędzie i w każdym miejscu można z nim rozmawiać!!! Nawet bez pośrednictwa kleru!!!

  2. Akurat uważam, że ten proboszcz jest o niebo lepszy od poprzedniego, za którego czasów mało kto miał ochotę pójść do tego kościoła a jak kazał modlić się za radio maryja to ludzie wychodzili natychmiast. Zdziwiło mnie zachowanie ks. Stanka odnośnie tego happeningu.

 2. a co miał innego zrobić? za pedofilie odpowiadają ci co się jej dopuszczają i ci co kryją pedofili a nie każdy jeden ksiądz i każda parafia

  1. Za pedofilię odpowiada instytucja zwana Kościół Katolicki i o tym mówił papież Franciszek!

 3. Papież Franciszek…za Komuny to udzielaliśmy pomocy ludom Trzeciego Świata na miejscu, żeby się od krwiopijców uwolnili, a teraz papieżowi Franciszkowi uroiło się, że dobrobyt ludom krajów trzeciego Świata zapewni, jak je do Europy sprowadzi. Już nie będę komentować swej opinii o takim…no bo katole zarzucą mnie, antyklerykalizm! Jak się chce pomagać proletariuszom z Afryki, to trzeba to robić na miejscu, najlepiej zaprowadzając kulturę z książką w jednej ręce i poczciwym kałaszem w drugiej, żeby nikt akcji alfabetyzacji nie przeszkadzał, tak jak to to w Polsce po wojnie się robiło, np. w Bieszczadach.

 4. Haha, dwóch politycznych outsiderow Koczur i Wypych, którym wyborcy pokazali dobitnie kilka razy, że nie chcą ich w radzie miasta, a teraz chca się pokazać i udawać, że są ważni. Żenada!!!

  1. dokladnie tak jak mowisz, koczura znam to glupi czlowiek i on tez mnie zna (treść moderowana) CIE TY STARY (treść moderowana)

 5. no bardzo ładni ci panowie Wypych (PiS) i Koczur (Szczęść Boże). Mam pomysł powtórzyć jutro i każdego dnia tą akcję do upartego

  1. Doprawdy wyśmienity duet, popłakałem się ze śmiechu! Oni chcą być wzorem i nawracać hahaha. D.Wypych to pijawka na podatnikach i wrzód na zdrowym ciele społeczeństwa…. W dodatku synów na nierobów i oszustów wychowuje….. WSTYD, ZERO FUNKCJI PUBLICZNYCH DLA TEGO PANA, BO WIECIE GDZIE NASZE PIENIĄDZE PÓJDĄ!

   1. anty – brakuje ci argumentów w dyskusji, więc plujesz na mnie i moich synów. O mnie możesz sobie pisać co ci się podoba, ale od nich masz się odczepić. Jestem bardzo dumny z ich postawy. Znają doskonale środowisko duchownych i sami podjęli decyzję, aby w ten sposób zamanifestować swój sprzeciw wobec tej akcji. Tak jak ja, wyczuli fałsz. Jeśli masz swoje dzieci, lepiej zajmij się nimi. Ty, wielki bohaterze, nie masz nawet tyle odwagi, aby przedstawić się z imienia i nazwiska. W porównaniu do moich synów, jesteś moralnym karłem.

   1. bo jest skneruskiem co nie płacił składek na partię choc dzięki niej mial fuchę, tylko ciiii :)

 6. Najbardziej śmieszy mnie argument wypycha, że nagłaśniając pedofilię w kościele niszczymy wizerunek tej instytucji. No najlepiej zamknąć się w domach i myśleć, ze księża są świętsi od Jezusa.

  1. Zdanie wyrwane z kontekstu szerszej wypowiedzi. NIe stwierdziłem dzisiaj że “nagłaśniając pedofilię niszczymy wizerunek tej instytucji”.

   1. Zdanie w tekście nie jest dosłownym cytatem, oddaje jednak sens wypowiedzi. Bardzo prosimy o przesłanie całego nagrania, które wykonał Pański syn. Bardzo chętnie opublikujemy je w całości. Niechaj nie tylko ksiądz proboszcz, ale i pabianiczanie zapoznają się z argumentami, jakie padały.

    1. pabianice.tv – sami mogliście nagrywać naszą dyskusję z organizatorami tego happeningu. Materiał jest nasz, a nie księdza proboszcza. Wypełniliśmy tylko waszą prośbę zawartą w zaproszeniu na to wydarzenie. W tekście zachęcającym do przyjścia pod kościół, (“Pabianice na rzecz ofiar księży-pedofilów” z dnia 25 sierpnia b.r.) był apel, aby robić zdjęcia i publikować.

     1. To gdzie Wasz materiał będzie opublikowany? W podlinkowaniu newsa była informacja, aby publikować na Baby Shoes Remember, a tam Waszego materiału nie widzę. Skoro zaś zarzuca się nam nierzetelność, wypadałoby to jakoś udokumentować.

 7. temew – życzę ci, żebyś tyle razy był radnym ile ja byłem. Jeśli nie było obecnych radnych, to przyszli “byli radni”. To moja parafia i mam prawo do takich działań. Na ogół najbardziej “zatroskani” o Kościół są ci, którzy nie mają z nim żadnych związków. Organizatorzy dzisiejszego happeningu do takich należą. Zachęciłem ich do powrotu do Kościoła i włączenia się w życie parafii, przekazując medaliki, lecz jedna z osób odmówiła. Organizatorzy potwierdzili , że według badań w USA ok. 10% duchownych (amerykańskich) popełniło to przestępstwo. Według innych raportów, w Europie jest to niewielki promil wszystkich przestępców. Dzisiaj zadałem pytanie czy podobne akcje będą pod innymi firmami czy instytucjami. Mogę się założyć z każdym, że ich nie będzie. Pedofilia jest wielkim złem i należy z tym walczyć w każdym miejscu i w każdej instytucji. Duże zasługi w tej walce ma obecne kierownictwo ministerstwa sprawiedliwości. Zachęcam również do zapoznania się z materiałami Konferencji Episkopatu Polski na temat działań Kościoła w Polsce w walce z pedofilią. Historia chrześcijaństwa pokazuje, że Kościół wiele razy bronił się ze swoich słabości, reformował i trwa dalej. Słabi ludzie Kościoła przegrają. Wygra prawda i ortodoksja.

  1. Obywatelu Wypych! Proponuję Wam, wyjazd na misję do jakiegoś kraju Trzeciego Świata z misją cywilizacyjną. My komuchy nie możemy już udzielać tym ludom bratniej pomocy, ale wy katabasy, tak zaangażowani jak Wy Obywatelu Wypych, z całą pewnością możecie, więc powinniście, co najwyżej miejscowi wam łby poucinają i na gulasz przerobią, jak to mają w zwyczajach kulinarnych, ale co to jest dla prawdziwego katolika!

 8. Ksiądz prałat Olszewski jaki był taki był, szczery do bólu. Lepsze to niż dwulicowoć

 9. @dariusz wypych
  Twoje zatroskanie o “twój kościół” powinno być bezgranicznie wielkie, kiedy zmierza on stopniowo do nieuchronnej marginalizacji! Nie pomoże rozdawanie medalików i zaklęcia, czy wręcz egzorcyzmy, aby tylko cały WIELKI PROBLEM KK wygłuszyć i zamieść pod dywan!! Tego się już nie da!!! Argument, że w twojej parafii nic się nie działo jest po prostu śmieszny, bo tu chodzi o problem światowy, a nie pabianicki! To, że Papież zajął się tą sprawą – wielka chwała! To że w większości nasz kler usiłuje – tak jak nie tylko ta, pabianicka parafia – udać, że nic się nie dzieje, a z kolei zdecydowanie popiera nacjonalistów i ONR świadczy o zgubnej tendencji do której KK zmierza!!! To, jak twierdzisz, że KK się wiele razy reformował jest prawdą, tyle, że w kościołach ewangelickich, augsburskich, kalwińskich czy wielu wielu innych zreformowanych ten problem w porównaniu do KK był marginalny!!! Czy potrafisz ten cud wytłumaczyć – Dariusz Wypych???

 10. Pani Renata Uznańska to się na Komunistkę nie nadaje. Powód jest prosty, taką akcję powinna przeprowadzić przed siedzibami wszelakich związków wyznaniowych, zwłaszcza muzułmańskich, czy przed ambasadą Afganistanu, wszak w Afganistanie legalnie 60-70 mężczyzna może poślubić 8-9 letnią dziewczynkę.
  Dla porównania dzięki Stalinowi, Republiki Środkowej Azji, jak Uzbekistan czy Tadżykistan-kiedyś Republika Radziecka-,nie mają problemów z zawieraniem małżeństw przez starych dziadów z ośmioletnimi dziećmi.

 11. Jak może tak pan Wypych kłamac, ze po to jego synowie nagrywali, żeby zgodnie z tym co w apelu opublikować! Wstyd przed synami minisrtantami, Oni przecież wiedzą, po co naprawde filmowali. Co za ojciec, że uczy dzieci !

 12. Krzepiącą informację z posiedzenia biskupów na Jasnej Górze opublikowała dziś Kuria Archidiecezji Łódzkiej na swojej oficjalnej stronie. Biskupi postanowili realizować na szeroką skalę program przeciwdziałania pedofilii w swoich diecezjach. Czytamy: “Z wdzięcznością i powagą biskupi przyjęli list papieża Franciszka do Ludu Bożego, który jest odpowiedzią na doniesienia o cierpieniu osób małoletnich z powodu ich wykorzystywania seksualnego popełnianego przez niektórych duchownych. Papież Franciszek napisał m.in: „Cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem, dlatego musimy ponownie podkreślić nasze wysiłki, aby zapewnić ochronę nieletnim i dorosłym w sytuacjach zagrożenia”. W tym duchu, biskupi potwierdzają zdecydowaną wolę walki z tym grzechem i przestępstwem. Podkreślają jednocześnie konieczność troski o ofiary oraz potrzebę budowania kultury zdolnej do zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. W odpowiedzi na wezwanie papieża do konkretnych działań, Rada Biskupów Diecezjalnych postanowiła, aby zgodnie z wcześniejszymi Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, podjąć na szeroką skalę program prewencji w diecezjach”.

 13. Panie Wypych spojrzmy prawdzie w oczy. Chciałes Pan błysnac przed koscipłem przed wyborami i wlezc w dupala proboszczowi.
  Bo co złego jest w tej akcji? Kontroli, profilaktyki nigdy dosc, gdy chodzi o dzieci. Przynajmniej bedo sie pilnowac (moZe- miejmy nadzieje) by nie krzydzic nieletnich. Czego i kogo Pan bronisz???!!!

 14. Pedofile należy bezwzględnie tępić, gdzieby nie była jednak wrzucanie wszystkich do jednego worka ? Proponuje z równa detreminacją obwiesić bucikami wszystkie sklepy muzyczne sprzedające płyty nieżyjącego Michaela J.

  1. @szarlot w Afganistanie mułłowie gwałcą ośmioletnie dziewczynki i to legalnie, jako swe żony, proponuję obwiesić tymi bucikami ambasadę Afganistanu w Warszawie na ulicy Goplańskiej 1.
   Dla przypomnienia władza radziecka tak wychowała społeczeństwa np. Uzbekistanu, i innych byłych republik radzieckich, że tam nie ma problemu ze starymi dziadami, żeniącymi się ośmiolatkami, a wy tylko psy potraficie wieszać na Komunie!

Comments are closed.