FAKTY

Projekt bazy na Księżycu z udziałem harcerki z Pabianic doceniony przez Moon Society

  • Zespół Innspace zdobył 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest, zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society z siedzibą w  USA.
  • Młodzi ludzie stworzyli projekt bazy na Księżycu, wykonany przy pomocy druku 3D. Można w niej funkcjonować dzięki…algom.
  • Do grupy kilkunastu studentów polskich uczelni należy pabianiczanka Aleksandra Wilczyńska z Politechniki Łódzkiej. To drużynowa 3 PDH Bordowo-Czarna Trójka.

Moon Society zaprosiło drużyny z całego świata do zaprojektowania habitatu księżycowego, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie. Drużyna z Polski, w której pracowała Aleksandra Wilczyńska, wykonała za pomocą druku 3D projekt bazy Xors na Księżycu.

Baza powstała na południowym biegunie Księżyca w pobliżu krateru Shackleton. Słońce oświetla to miejsce przez prawie cały czas, podczas gdy wnętrze krateru tonie w ciemnościach. Dzięki temu położeniu habitat ma dostęp do wody uwięzionej w postaci lodu na i pod powierzchnią Księżyca.

Projekt miał być koncepcją realną do jej zmaterializowania, a nie fantazją z gatunku science fiction. Kluczową rolę w podtrzymywaniu warunków do życia w tej bazie odgrywają algi. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, cyjanobakterii i mikroglonów, spełnia funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Dodatkowy tlen dostarczają mikroglony uformowane jako panele naścienne. Zespół wykorzystał lampy emitujące światło widzialne, ale też podczerwone i UVA oraz UVB, żeby lepiej imitować światło słoneczne.

Hodowla karaluchów i szpital księżycowy

Ola Wilczyńska, choć jest dopiero na pierwszym roku studiów, ma doświadczenie. Brała udział w najdłuższej w Polsce analogowej misji kosmicznej, organizowanej przez Analog Astronaut Training Center. Spędziła w habitacie 6 tygodni, realizując przy tym ciekawe eksperymenty. Prowadziła badania wzrostu roślin w warunkach stymulujących grawitację na Księżycu oraz… hodowlę karaluchów, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane jako alternatywne źródło pożywienia. Wraz z załogą w ramach konkursu ,,Home on the Moon’’ stworzyła projekt szpitala Księżycowego ,,Alldream Lunar Institute”. Publikacje z tego projektu zostały zaprezentowane na The Mars Society Convention oraz 1st Online Global Moon Village Workshop & Symposium.

Kosmos fascynował mnie od dzieciństwa. Dostałam w tamtym okresie książki i atlasy o kosmosie oraz swój pierwszy teleskop – usłyszeliśmy od Oli. Można powiedzieć, że dziewczyna kosmicznie się rozkręca. – Chcę się skupić na realizacji dalszych projektów. Właśnie zabieramy się za projekt bazy na Wenus – dodaje.

Wspomniana baza mogłaby się unosić na odpowiedniej wysokości w atmosferze, chroniąc astronautów przed wysokimi temperaturami panującymi na powierzchni Wenus (dochodzącymi do 400 stopni Celsjusza).

Druga z pasji pabianiczanki z osiedla Piaski to harcerstwo. W SP 13 prowadzi drużynę 3 PDH Bordowo-Czarna Trójka.

(na zdjęciach: Aleksandra Wilczyńskiej – selfie w Analog Astronaut Training Center i  wizualizacje bazy/ Innspace)