FAKTY

Prokuratura: nie ma wątków korupcyjnych w raporcie CBA o termomodernizacji

Materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy badane są pod kątem niedopełnienia obowiązków. 

Pod koniec sierpnia ujawniliśmy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do prokuratury zawiadomienie o “uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników Urzędu Miejskiego w Pabianicach”. Materiały CBA są wstępnie oceniane w Prokuraturze Rejonowej Łódź – Górna (CZYTAJ TUTAJ).

Przypomnijmy: CBA prowadziło kontrolę w Urzędzie Miejskim w Pabianicach od 19 lipca 2018 do 15 lutego 2019. O jej rozpoczęciu napisaliśmy TUTAJ. Postępowanie obejmowało sprawdzenie procedur dotyczących termomodernizacji szkół, przedszkoli i żłobka.

Zgromadzony przez agentów materiał liczy 6 tomów akt. Czy jest w nich mowa o korupcji? Prokuratura zdecydowanie zaprzecza.

– W raporcie Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie ma jakichkolwiek podejrzeń dotyczących wątków korupcyjnych. Podejrzenia funkcjonariuszy związane są z artykułem Kodeksu karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego – informuje Danuta Nowak, zastępca Prokuratura Rejonowego na Górnej.

Wiele zatem wskazuje na to, że jeśli zostanie wszczęte śledztwo, aby dokładnie przeanalizować raport CBA, prokuratorzy przyjrzą się materiałom pod kątem art. 231 pkt. 1 Kodeksu karnego.

Mówi on, że “funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Siemens zapłacił blisko 2 mln kary za zwłokę

Umowa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego została podpisana przez prezydenta Grzegorza Mackiewicza i skarbniczkę Annę Łosiak w maju 2017 roku.

O potężnym opóźnieniu w projekcie termomodernizacyjnym informowaliśmy pod koniec czerwca ub. roku (CZYTAJ TUTAJ). Wtedy upłynął miesiąc od wyznaczonego terminu – termomodernizacja miała zakończyć się do 23 maja w 5 z 11 placówek. Urząd Miejski wystąpił o naliczenie kary dla Siemensa (CZYTAJ TUTAJ).

Nota obciążeniowa za zwłokę w zakończeniu I etapu robót została wyliczona i wystawiona na kwotę dokładnie 1.353.924,54 zł. Urząd Miejski obliczył też wysokość kary finansowej za zwłokę w realizacji II etapu prac. Wynosi ona 16.634,11 zł za każdy dzień zwłoki, przy czym maksymalny wymiar kary to 831.705,48 zł.

Siemens nie chciał płacić, ale w końcu uznał naliczoną karę umowną w wysokości 1.876.326,02 zł. Jak poinformowała nas właśnie rzeczniczka prezydenta Aneta Klimek, pieniądze wpłynęły już na konto ratusza.

11 komentarzy do “Prokuratura: nie ma wątków korupcyjnych w raporcie CBA o termomodernizacji

 1. Teściowa – kapiszon, Nowowolska -pudło. Kontrola CBA speców od wykrywania korupcji – korupcji brak. Czy znani z nękania prezydenta użyją w końcu jednego z czarodziejskich słów ????

  1. Gdyby nie ta kontrola to byłoby g…o nie kary a termo byłoby nieskończone. A tak Grzesiu się posrał w porcięta podobnie jak chłopcy z Siemensa.

   1. Nie, kary naliczono wcześniej niz zainteresowało sie CBA. Chyba żyłeś gdzie indziej i nie czytales kiedy rodzice się oburzali. I co to za prostackie zwroty “grzesiu” porcięta”… jestes pisowskim leszczem.

    1. Zawsze miernota usiłuje się dowartościować używając takich prostackich określeń, w zamiarze umniejszenia godności oponenta. Przykład idzie z góry, bez żadnego trybu…

   2. @Tank powiedział bym raczej że dzięki CBA te pieniądze za karę wreszcie zapłacili. Oczywiście unikali ile się da i przeciągali.

 2. Szczuje z tego partyjnego środowiska – BEZradni Różycki, Stanek i inni – poniosły kolejną dotkliwą porażkę. Nie potrafią zrobić nic pozytywnego tylko donosić, judzić i przeszkadzać. Szkoda, że za fałszywe doniesienia nie muszą ponosić kosztów ich przeprowadzania. Na czarodziejskie słowo bym nie liczył, bo to partyjne towarzystwo i jego zwolennicy znają tylko takie “czarodziejskie” słowa jak te, które masowo słali w hejtach do Prezes SN albo używane przez wyżej komentującego czołgistę, ich sympatyka. PABIANICZANIE!!! Już niedługo WYBORY! Czas najwyższy iść i odpowiedzialnie zagłosować!!!

   1. Jeśli komitet takiej partii jest zarejestrowany, możesz na taki zagłosować. Ja takowego nie stwierdziłem. Ergo, twe rojenia czas skonsultować ze, stosownym w takich przypadkach, specjalistą.

  1. Moderator czy pisząc o fałszywym doniesieniu uważasz, że radni Stanek i Różycki popełnili przestępstwo ?

Comments are closed.