FAKTY

Prokuratura Okręgowa przejmuje śledztwo w sprawie termomodernizacji

Przeniesienie postępowania jest konieczne z uwagi na jego przedmiot i szeroki zakres.
Śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Łódź-Górna w najbliższych dniach zostanie przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, a konkretne wydział ds. przestępczości gospodarczej.
Chodzi o sprawę z doniesienia CBA, które od 19 lipca 2018 do 15 lutego 2019. przeprowadziło kontrolę w Urzędzie Miejskim w Pabianicach.  Działanie agentów obejmowało sprawdzenie procedur dotyczących termomodernizacji szkół, przedszkoli i żłobka. O wszczęciu śledztwa przez  prokuraturę na Górnej poinformowaliśmy 27 września ub. roku  CZYTAJ TUTAJ.
Postępowanie prokuratorskie zaczęło toczyć się pod kątem art. 231 pkt. 1 Kodeksu karnego. Wymieniony przepis mówi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W konsekwencji, jak twierdzi CBA, miejski budżet mógł stracić ponad 10 mln zł. Umowa z Siemensem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego została podpisana przez prezydenta Grzegorza Mackiewicza i skarbniczkę Annę Łosiak (jest obecnie skarbniczką w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim). Za projekt termomodernizacyjny bezpośrednio odpowiadał naczelnik wydziału inwestycji i ekploatacji Paweł Pietrzak (w połowie ub. roku zrezygnował z pracy).
Dlaczego sprawa z prokuratorskiego rejonu zostanie przejęta przez jednostkę wyższego rzędu?
Z uwagi na przedmiot postępowania i jego szeroki zakres – tłumaczy prok. Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.