FAKTY

Protest rolników w Pabianicach. Chodzi o “piątkę” dla zwierząt

Rolnicy z całej Polski protestują  przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. Dziś w Pabianicach kilkadziesiąt ciągników blokował DK71.

W Pabianicach maszyny rolnicze pojawiły się m.in. na ul. Lutomierskiej. Do końca trudno przewidzieć, na jakich drogach jeszcze ciągniki będą spowalniały ruch. Kierowcy powinni mieć się na baczności.

Rolników popierają branżowe organizacje samorządowe. Prezesi Izb Rolniczych wzywają do zaprzestania prac nad nowelizacją (chodzi m.in. o zakaz uboju rytualnego i likwidację chowu norek.  Jak apelują: “polscy rolnicy nie oczekują od Sejmu i Senatu jałmużny w postaci odszkodowań przyznawanych na niejasnych zasadach za zaprzestanie swojej działalności, ale prawa do jej nieskrępowanego prowadzenia, w celu zapewnienia godnego bytu swoim rodzinom” (…) Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania szkodliwych dla polskich rolników działań i skierowania Państwa uwagi na sprawy walki z epidemią koronawirusa czy skutkami kryzysu gospodarczego”.

Senat przyjął w ubiegłym tygodniu ponad 30 poprawek do noweli o ochronie zwierząt. Parlamentarzyści opowiedzieli się m.in. za wykreśleniem ograniczenia uboju rytualnego drobiu oraz umożliwieniem hodowli zwierząt na futra na dotychczasowych zasadach do końca lipca 2023 r. i prowadzeniem uboju rytualnego do końca  2025 r. Poprawki Senatu trafiły do Sejmu.

 

(Fot. Ewaryst Hodak)