FAKTY

Protest wyborczy. Może się okazać, że wybory do Senatu wygrał jednak Habura? [AKTUALIZACJA]

Do Sądu Najwyższego spływają protesty wyborcze. Jeden z nich ma dotyczyć okręgu, w którym Krzysztof Habura rywalizował z Maciejem Łuczakiem.

W ubiegły poniedziałek poinformowaliśmy o wygranej w okręgu senackim nr 26 Macieja Łuczaka. Pokonał on przedstawiciela KO Krzysztofa Haburę niewielką liczbą głosów – 70.561 do 68.670 (41,82% do 40,69%).

Dziś dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł Wroński poinformował na Twitterze o protestach wyborczych ze strony Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o okręgi, gdzie “liczba głosów nieważnych z różnego powodu przekroczyła różnicę między kandydatami”. Wyborcy mogli np. błędnie zakreślić głos na karcie – zamiast postawić X przy nazwisku Habury z lewej strony, zakreślali logo KO z prawej strony karty, które wizualnie przypominało kwadrat. KO wspomina także o źle oznaczonych kartach.

Senacki okręg 26 obejmuje powiaty: łaski, pabianicki i zgierski.

Dziś protest komitetu KO może wpłynąć do Sądu Najwyższego.

[AKTUALIZACJA]: Po południu podczas konferencji prasowej Komitetu Wyborczego KO poinformowano, że protest dotyczący Pabianic wpłynął do Sądu Najwyższego. Zdaniem protestujących ma on charakter merytoryczny. Z wyliczeń wynika bowiem, że aż 2546 głosów zostało unieważnionych, ponieważ ludzie robili krzyżyk przy nazwisku Krzysztofa Habury w logo KO z prawej strony (graficznie przypominającym kwadrat), a nie po lewej. Instrukcja na dole karty nie informowała konkretnie, z której strony nazwiska trzeba postawić krzyżyk. Sprawa jest istotna, gdyż liczba głosów unieważnionych z powodu dezorientacji na karcie jest wyższa niż różnica poparcia między kandydatami. Krzysztof Habura przegrał z Maciejem Łuczakiem 1891 głosami.

8 komentarzy do “Protest wyborczy. Może się okazać, że wybory do Senatu wygrał jednak Habura? [AKTUALIZACJA]

  1. każdy kij ma dwa końce … i tak może być ,że po ponownym przeliczeniu głosów okaże się, że pis stracił kolejne mandaty w senacie, ale przecież nie po to ” ma się ” PKW i SN ,żeby przegrywać

  2. Sory… W instrukcjach PKW jest wyraźnie oznaczone że należy zaznaczyć kwadrat po lewej stronie. W każdej stacji telewizyjnej (ogólnej) była informacja jak oddaje się głos, to samo było w każdej OKW. Nie ma zaznaczonego kwadratu – głos nieważny. Proste. Byłem w komisji, takie tam były procedury. Protest wydaje się nie mieć sensu.

  3. Jak to możliwe, przecież na KO głosowali ludzie z wyższym wykształceniem i nie wiedzieli jak i gdzie stawiać krzyżyk?

  4. Zapis instrukcji nie był zgodny z brzmieniem przepisów. I SN ma problem, bo jaki zatem byłby sens podawania instrukcji?
    I tu nie liczy się przyzwyczajenie, nawyki, jak to się drzewiej robiło, bo zapis instrukcji dotyczy tych konkretnych wyborów.

        1. Przypomnieć należy, że u nas działa syndrom sztohlomski, to nie trzeba będzie tak długo wybierać.

Comments are closed.