FAKTY

Przed nami spacer śladami pabianickich Żydów

Zbiórka w niedzielę, 28 listopada,  na ul. Bóźnicznej, w miejscu gdzie znajdowała się synagoga.

Po raz pierwszy w Pabianicach odbędzie się spacer śladami społeczności żydowskiej. Przebiegnie pod hasłem “Świat, którego już nie ma”. To okazja, by posłuchać opowieści o żydowskich mieszkańcach naszego miasta, przedsiębiorcach i rodzinach, które zapisały się w historii miasta.  Chętnych oprowadzi Andrzej Grzegorczyk- kustosz oddziału Stacji Radegast w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Ludność wyznania mojżeszowego przybyła do Pabianic w XVIII w. Według spisu ludności z 1931 r. miasto zamieszkiwało 8177 osób wyznania mojżeszowego, co stanowiło 17,8% ogółu mieszkańców. Większość z nich nadal zamieszkiwała tradycyjną dzielnicę żydowską – Stare Miasto mieszczącą się wokół ul. Bóźniczej, Kaplicznej, Batorego, Stary Rynek, Garncarskiej, Konopnej, a od południa – ul. Piotra Skargi. Pabianice stanowiły wielki ośrodek żydowskiego życia religijnego. Reprezentowane były tu liczne grupy chasydzkie, funkcjonowało także kilka sądów rabinackich. Żydzi pabianiccy starali się włączać też w ogólne życie społeczne. Wzięli udział w budowie Pomnika Niepodległości, a najzamożniejsi spośród nich: Gerson Weinstejn, Izaak Urbach i Mojżesz Pikus weszli w skład komitetu zbiórki funduszy na ten cel.
Trasa spaceru będzie wiodła przez miejsca związane z historią żydowskich rodzin – miejsca już nieistniejące, takie jak synagoga przy ul. Bóźnicznej, ale również zobaczymy budynek w którym mieściła się pierwsza żydowska szkoła religijna dla chłopców- cheder, mykwa, oraz kamienice, w których niegdyś pabianiccy Żydzi prowadzili swoje sklepy i zakłady. Uczestnicy spaceru powędrują więc ulicami Bóźniczną, Warszawska, Kapliczna, Konstantynowska, Zamkową, Piłsudskiego, Stary Rynek.

Link do wydarzenia TUTAJ

Na zdjęciu akcja deportacyjna w getcie w Pabianicach 18 maja 1942 roku. Na zdjęciu tłum ludzi idący ulicą w kolumnie. Kobiety, mężczyźni i dzieci niosą swój dobytek (Fot. sztetl.org. pl)autor nieznany)