FAKTY

Przedszkole zamknięte profilaktycznie. Jedna z grup pod lupą Sanepidu

Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 13 podjęła decyzję o zamknięciu placówki do czasu upewnienia sie, że nikt z objętych kwarantanną nie jest zakażony koronawirusem.

Wczoraj poinformowaliśmy o kolejnym zachorowaniu. Tym razem koronawirus zaatakował młodego mężczyznę.  To tata jednego z przeszkolaków.

Otrzymaliśmy od niego informację o zakażeniu  – potwierdza Elżbieta Kmieć, dyrektor PM nr 13. – Skontaktowałam się z wiceprezydent Aleksandra Jarmakowską – Jasiczek i postanowiłam zamknąć placówkę do czasu wyjaśnienia sprawy.Uznałam, że w tej sytuacji lepiej dmuchać na zimne.

Wczoraj na terenie przedszkola przebywało ponad 20 dzieci. Wszystkie zostały odebrane po telefonie od pani dyrektor.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pabianicach objęła kwarantanną dzieci z kilkuosobowej grupy, do której uczęszczał synek zakażonego, a także ich rodziców oraz część przedszkolnego personelu.

– Po pobraniu wymazów trzeba będzie poczekać na wyniki testów laboratoryjnych, wtedy okaże się, czy można mówić o zakażeniu – mówi Małgorzata Sumińska, dyrektor PSSE w Pabianicach.

Podczas wakacji w miejskich przedszkolach organizowane są dyżury wakacyjne. Grupy są mniejsze i zorganizowane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi. Rodzice przed oddaniem dziecka do przedszkola muszą podpisać deklarację. Jest w niej m.in. zapis o konieczności niezwłocznego zgłaszania zakażeń z najbliższego otoczenia przedszkolaka. Tata chłopca zachował się zatem wzorcowo.