KOMUNIKACJA

Przejazdy kolejowe zamknięte co najmniej dwa tygodnie. Od kiedy?

Będą utrudnienia, ale pabianicki dworzec zmieni się nie do poznania.

Trwa remont linii kolejowej nr 14 Zduńska Wola – Łódź Kaliska. W związku z robotami planowane jest zamknięcie – na przynajmniej 14 dni – przejazdów przy ul. Torowej (od 9 września) i przy ul. Wspólnej (od 23 września).

Terminy zamknięć mogą jeszcze ulec zmianie.

Co będzie zrobione?

Remont „linii sieradzkiej” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły w maju ubiegłego roku. Teraz prace dotarły w nasze okolice.

Na stacjach i przystankach: Lublinek, Pabianice, Łask, Zduńska Wola, Chechło, Dobroń oraz Kolumna przebudowane zostaną perony. Dla pasażerów będą nowe wiaty i ławki. Lepsze oświetlenie i oznakowanie ułatwi orientację.

Na stacjach Pabianice i Zduńska Wola powstaną przejścia podziemne wyposażone w windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodne dojścia do pozostałych przystanków umożliwią pochylnie.

Po modernizacji 42-kilometrowego odcinka linii Zduńska Wola – Łódź Kaliska (nr 14) prędkość składów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h. Pozwoli to na skrócenie czasu podróży między Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą i Sieradzem o ok. 15 minut.

Płynność ruchu pasażerskiego i towarowego zapewni wymiana torów, sześćdziesięciu rozjazdów i sieci trakcyjnej. Za zwiększenie poziomu bezpieczeństwa będzie odpowiadał komputerowy system sterowania ruchem. Pozytywne efekty powinna przynieść także przebudowa 35 przejazdów, w tym 13 skrzyżowań zostanie wyposażonych w nowe urządzenia sygnalizacji przejazdowej. Na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola przebudowanych i wyremontowanych zostanie 5 wiaduktów, 12 mostów kolejowych i 12 przepustów.

Inwestycja za 290 mln zł współfinansowana jest ze środków unijnych z programu „Łącząc Europę”.

Przeczytaj pozostałe nasze teksty o rewolucji kolejowej, jej zakresie i rozpoczęciu wielkiego remontu:

Nowy przystanek kolejowy w Pabianicach
Rewolucja kolejowa u nas [PREZENTACJA]
Wielki remont rusza za tydzień. Zmiany w rozkładach jazdy i komunikacja zastępcza
Wyspa i tunel z windą na stacji PKP. Co z przejazdem na Torowej?
“Pociąg zabierze nas z Lutomierskiej. Będą dwa perony, wiaty i parkingi [MAPKA]”
Już w maju wielki remont na stacji PKP. Pociągi pojadą po jednym torze