KOMUNIKACJA

Przełom w sprawie tramwaju. Są pieniądze!

 Jest zgoda Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.  Dostaniemy część brakującej kwoty na realizację projektu.

W grudniu napisaliśmy o szansie na uratowanie projektu modernizacji ul. Zamkowej, obejmujący remont torowiska (CZYTAJ TUTAJ). Jak nas poinformowała rzeczniczka prezydenta Aneta Klimek, “niedawno pojawiła się szansa zmiany zapisów w szczegółowym opisie projektu i uzyskania dodatkowego dofinansowania u marszałka województwa za pośrednictwem ministerstwa infrastruktury”. Obecne wojewódzkie władze samorządowe postanowiły kontynuować starania podjęte przez poprzednią ekipę.

Dlatego najprawdopodobniej dojdzie jednak do remontu podmiejskiej linii tramwajowej z Łodzi do Pabianic – podał dziś portal transport-publiczny.pl.

Można przeczytać: “W czwartek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyraziło bowiem długo oczekiwaną przez władze Pabianic i Ksawerowa zgodę na przesunięcie środków pomiędzy poszczególnymi osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego. Wczoraj wieczorem Ministerstwo poinformowało nas, że ostateczna decyzja w sprawie zapadła już w czwartek. – 10 stycznia 2019 r. Minister Inwestycji i Rozwoju wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia środków z budżetu państwa w wysokości 26 363 056 zł poprzez przeniesienie ich z „koperty” przeznaczonej na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych do „koperty” przeznaczonej na dofinansowanie projektów innych niż rewitalizacyjne – potwierdza Zbigniew Przybysz z Biura Komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. – Środki te pozostają do dyspozycji instytucji zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 i mogą zostać zakontraktowane po uprzednim uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego – dodaje (…) Należy się więc spodziewać, że w najbliższym czasie samorząd regionu formalnie przeznaczy środki na projekt „Łódzki Tramwaj Metropolitalny, etap Pabianice – Łódź”. – Zarząd Województwa Łódzkiego decyduje w sposób autonomiczny, na które projekty realizowane w ramach RPO zamierza przeznaczyć środki budżetu państwa, o których mowa w art. 9a ust. 1 pkt 3 lit. b) Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Łódzkiego, po czym występuje o zgodę ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego [na taki przydział]. Minister ten podejmuje decyzję jedynie na wniosek Zarządu Województwa Łódzkiego – opisuje dalsze kroki procedury Zbigniew Przybysz”.

Damy radę

Przyznana kwota ok. 11 milionów nie wystarczy wprawdzie na realizację inwestycji – brakuje przecież ok. 28 milionów zł. Pozostałą kwotę można jednak pokryć wypuszczając kolejne obligacje, ale będą to już pieniądze do udźwignięcia przez nasze miasto.

Przed naszymi urzędnikami gorący okres, gdyż trzeba szybko sprostać formalnościom. Pierwszy przetarg wciąż aktualny. Oferenci przedłużyli terminy do 15.01, 8.02. i 11.02. 2019r.

O tym, że na przebudowę centrum i modernizację tramwaju 41 brakuje grubych milionów, napisaliśmy tuż po otwarciu kopert z ofertami. Każdy z przedstawionych kosztorysów przekroczył zaplanowaną na ten cel kwotę (145 milionów zł), przynajmniej o 28 mln zł (najtańsza oferta PROGREG – 173.772.114,17 zł).

Oto pozostałe nasze teksty o problemach z realizacją projektu:

5 komentarzy do “Przełom w sprawie tramwaju. Są pieniądze!

 1. Trzymajmy kciuki, aby zwyciężył rozsądek, i aby nikt z szemranego towarzystwa nie chciał zaszkodzić (na przykład pan z maturą).
  To szansa dla marszałka z PiS, aby w mieście gdzie PiS się samounicestwił, zareklamować obecne władze centralne.

  1. Szymon, Przyjacielu, jeżeli “Pan z maturą” zechce zaszkodzić tym, co dają współtowarzysze partyjni, zaszkodzi sam… sobie.

   Dodać należy, że nie można zapomnieć, że tutaj nie chodzi tylko o tramwaj, ale przede wszystkim kompleksową przebudowę głównego ciągu komunikacyjnego miasta, ulic Zamkowej i Warszawskiej! Z tego przez lata będą korzystać wszyscy mieszkańcy, poprawi się estetyka!

 2. Szanowna redakcjo, piszecie, że otrzymaliśmy juz te 11 mln zł, a z dzisiejszej wypowiedzi prezydenta wynika, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i w tym momencie wszystko zależy od nowego wojewody i jego decyzji o tym na jakie projekty przeznaczy te 26 mln zł przeniesione jak to ładnie napisaliście z innej “koperty”. Oczywiście szansa na to, ze to właśnie na nasz projekt zostaną te pieniądze przeznaczone jest duża i liczę ze tak sie właśnie stanie.

  1. @ Mieszkaniec – prezydent nie mógł powiedzieć, że ostateczna decyzja należy do nowego wojewody, a co najwyżej do nowego marszałka, który stoi na czele samorządu wojewódzkiego w odróżnieniu od wojewody, który jest przedstawicielem rządu w terenie.
   Nowy zarząd województwa/ marszałek otrzymał “w spadku” po poprzednim sprawy związane projektami, na które m.in. były przeznaczane pieniądze z budżetu centralnego. Jak poinformował wcześniej portal transport-publiczny.pl, we wtorek samorząd wojewódzki uzupełnił swój wniosek dotyczący przesunięcia środków krajowych tak, by można było je przeznaczyć na realizację zagrożonej inwestycji.
   Na ostatniej konferencji prasowej prezydent Grzegorz Mackiewicz mówił o możliwości przesunięcia 11 milionów zł z budżetu państwa, co w ponad 1/3 uzupełniłoby lukę powstałą po rozstrzygnięciu przetargu (28 mln zł).
   Napisaliśmy, że mamy pieniądze na projekt tramwajowy, co jest zgodne z prawdą, gdyż ministerstwo zgodziło się na zmianę przeznaczenia środków, dając zielone światło. Trudno wyobrazić sobie, że nowy marszałek zaprzeczy samemu sobie, gdyż kontynuował dzialania poprzednika w kwestii projektu, a na swoim inauguracyjnym przemówieniu w sejmiku zobowiązał sie do prowadzenia polityki otwartego dialogu, do wspierania mniejszych miast, nie skupianiu się wyłącznie na Łodzi.
   https://pabianice.tv/czy-nowy-marszalek-z-pis-uratuje-nasz-projekt-tramwajowy-prezydent-na-to-liczy/
   Prezydent sformułował swoją wypowiedż jako urzędnik, kierując się zakresem kompetencji. Formalnie rzecz biorąc potrzebny jest podpis marszałka, o czym zresztą za transport-publiczny. pl poinformowaliśmy (łącznie z zabezpieczajacymi sformułowaniami typu – należy przypuszczać, najprawdopodobniej).

 3. na szczęscie przed nami rok wyborów
  to chyba największa szansa aby uratować tą inwestycje która zmieni wygląd miasta i będzie realną szansą na ozywienie najstarszej częsci miasta

Comments are closed.