FAKTY

Przerwany remont na ginekologii. Fachowcy odeszli z oddziału!

Miasto przeznaczyło sporo pieniędzy na szpital. Ich wykorzystanie jest co najmniej niejasne.

Wszystko miało pójść jak z płatka. Pod koniec listopada ub. roku napisaliśmy o tym, że radni jednomyślnie zadecydowali o wsparciu szpitala kwotą 1,5 miliona złotych. W ramach przekazanych środków zmodernizowany miał zostać pion położniczo-ginekologiczny znajdujący się w budynku D (oraz wymienione dwie windy w szpitalu).

Dodajmy, że miasto od lutego 2017 do końca roku zwolniło szpital z wpłaty czynszu dzierżawnego na łączną kwotę 1 mln zł. Dokładnie o taką sumę obniżone zostały zatem dochody miasta.

Wyszło jak zwykle

– Remont odbędzie się w przyszłym roku. Przekazana od miasta kwota wystarczy na całość prac – mówił Adam Marczak, kierownik działu administracji i marketingu w PCM.

Na łamach pabianickiego tygodnika Marczak powiedział: “Wykonawca remontu na ginekologii ma czas do końca marca. Zobowiązał się, że wyrobi się do 15 lutego”.

Tymczasem prace zostały wstrzymane. Ekipa remontowa opuściła oddział. Adam Marczak odpowiedzialność za tę sytuację zrzuca na… sanepid: – Była kontrola 2-3 tygodnie temu i pojawiły się uwagi. Dlatego musimy mieć czas na analizę – usłyszeliśmy.

Zdziwienia nie kryje Małgorzata Sumińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach: – To niesłychane! Nasze uwagi w żaden sposób nie wymuszały przerwania prac. Nie miały takiego kalibru i nie trzeba zresztą ich uwzględniać – podkreśla pani dyrektor i dodaje: – Po prostu pewne rozwiązania powinny zostać przeanalizowane wcześniej – na etapie projektu, a nie w trakcie.

Na szpitalnych korytarzach słychać, że między PCM a budowlańcami poszło o pieniądze.

Wkracza komercja

Jak ustaliliśmy, zarząd Pabianickiego Centrum Medycznego wpadł na kontrowersyjny pomysł, aby w części położniczej powstały w większości sale komercyjne. Kilkułóżkowa, bezpłatna sala ma być tylko… jedna. W rezultacie może to zmniejszyć zainteresowanie rodzeniem w naszym szpitalu, tym bardziej, że znów działa porodówka w Łasku.

Dodatkowo przerwanie prac może okazać się brzemienne w skutkach. Oddział przeniesiony jest do przeciwległego skrzydła, gdzie wiosną musi zostać przeniesiony SOR z uwagi na rozpoczynający się remont w dolnych pomieszczeniach tego oddziału. Na ten cel zostało przyznane prawie 6 milionów z ministerstwa zdrowia. Na terenie przyszłego lądowiska dla helikopterów zostało już wyciętych kilkaset drzew.

***

Portal pabianice.tv ujawnił na początku października 2016 roku informacje o katastrofalnym stanie oddziału. Opublikowaliśmy nagranie wystąpienia ordynator Bożeny Ciszewskiej-Ratajczyk. Lekarka poinformowała m.in. o tym, że na głowę rodzących przez dach kapie deszczówka.

Przypomnijmy, że niedawno pabianiczanie wsiedli na rowery, by kręcić kilometry dla naszej porodówki. Akcję zorganizowali proprezydenccy radni z Koalicyjnego Klubu Radnych Pabianice. Dlatego na nich spoczywa szczególna odpowiedzialność za wyjaśnienie tej sprawy.

Tagi: ,

4 komentarze do “Przerwany remont na ginekologii. Fachowcy odeszli z oddziału!

  1. Wspaniały oddział cieszący się bardzo dobrą opinią, na którą bardzo Ciężko, każdego dnia pracują wspaniali lekarze i położne anioły i w tym wszystkim Ci na górze, co mają władzę jak zawsze kombinują, mieszają, knują i niszczą , niszczą, niszczą. Jak mozna pomyslec o odsylaniu pacjentek z NASZEGO szpitala. Po to go mamy aby zabezpieczył potrzeby pacjentek z terenu powiatu. To nasze dobro wspólne a nie czyjs prywatny folwark. Jak ktoś ma zamiar płacić to pójdzie tam gdzie jest luksusowo np. Profamilia czy gameta a nie w nasze ruiny. Mam nadzieje ze ktos przywola zarzad do pozadku i sprowadzi na ziemie bo jednak obracaja pieniedzmi publicznymi a nie prywatnymi środkami i musza się wywiązać, doprowadzić remont do końca. Chyba że to ich przerasta to może zmiana zarządu potrzebna. Ktoś z misją i wizja A nie upychanie spadochroniarzy na stanowiskach.

  2. Kolejny sukces Mackiewicza :) Tak wygląda to miasto pod rządami PO i fachowców katechetów w szpitalu. Jeszcze kilka miesięcy ii mam nadzieję, że Pabianiczanie pogonią tych mędrców z ich pomysłami

  3. ja tu widze ze czas na połozne anioły w zarządzie PCM i będzie jak w niebie :)
    OK teraz na powaznie – moze wreszcie raz trzeba do końca ustalic kto namieszał w remoncie bo z remontami juz wczesniej bywały problemy
    pieniadze publiczne owszem ale spółka jest tego samego własciciela który te pieniadze wydaje wiec trudno wietrzyc jakąs sensacje , moze wreszcie raz trzeba ogarnąc sprawy personalne

Comments are closed.