KOMUNIKACJA

Przesiądź się na… zdrowy tryb życia

Z korzyścią dla nas samych i środowiska.

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczne hasło kampanii – „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” – kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku. Slogan „Chodź z nami!” zachęca do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia. Jak co rok ETZT towarzyszą różne inicjatywy.

• W sumie około 300 książek ze zbiorów MBP znalazło się w autobusach, a chętni mogą wziąć je do domu, przeczytać i podać dalej. W ramach akcji „Książka w drodze” organizatorzy przypominają, że jadąc autobusem czytamy to co chcemy, a jadąc samochodem – czytamy hasła na billboardach. W tym roku w autobusach obok książek umieszczono także ostatnie sztuki niezbędników pasażera.

• Kolejna edycja konkursu „Kolorowy bilet”. Zadaniem uczniów klas IV – VII szkół podstawowych jest zaprojektowanie biletu o nominale 65 groszy. Najciekawszy projekt zostanie wydrukowany w nakładzie 30 tys. sztuk i wprowadzony do pełnoprawnej dystrybucji. Uczniowie powinni składać prace w terminie do 9 października w szkołach albo do 11 października w Wydziale Infrastruktury Technicznej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach (ul. św. Jana 4, pok. 26). Wraz z pracami, konieczne jest złożenie oświadczeń dotyczących przetwarzania danych osobowych, które są dołączone do regulaminu. Regulamin konkursu wraz z formatem biletu do projektowania dostępny jest TUTAJ.

• W niedzielę (22 września) przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia właściciele samochodów osobowych będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami komunikacji miejskiej (uprawnienie całoroczne – na podstawie dowodu rejestracyjnego i Karty Pabianiczanina) oraz tramwajami (w dniu 22 września na podstawie dowodu rejestracyjnego). Razem z właścicielem auta, bez opłat mogą podróżować także osoby towarzyszące – łącznie (wliczając właściciela) w liczbie zgodnej z liczbą miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym (w przypadku przejazdu autobusami osoby towarzyszące powinny posiadać Kartę Pabianiczanina).

***

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Celem tygodnia mobilności jest zachęcenie mieszkańców miast do wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej.