FAKTY

Przetestują syreny przed testem syren

Wkrótce mają „zawyć” o godzinie W.

Urząd Miejski uspokaja pabianiczan: „Emitowane sygnały nie wymagają podejmowania żadnych czynności przez mieszkańców”. Chodzi o test systemu alarmowego, który czeka nas w najbliższy wtorek 23 lipca. Syreny w godz. 10-15 będą emitować sygnał dźwiękowy trwający 5 sekund (urządzenia zostaną uruchomione zarówno pojedynczo, jak i grupowo).

Przypomnijmy, że w ostatnich latach syreny szwankowały. Corocznie uruchamiane są testowo 1 sierpnia o godz. 17.00 w ramach upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2017 roku test zakończył się kompletnym fiaskiem (czytaj TUTAJ i TUTAJ) – syreny na Piaskach pospieszyły się, a na Bugaju nie uruchomiły w ogóle. W dodatku wyemitowano dwa minutowe sygnały dźwiękowe, zamiast jednego. Nasza centrala alarmowa odebrała sygnał z centrali wojewódzkiej o godz. 16:59:58. Z 9 syren znajdujących się na terenie Pabianic uruchomiło się 6, pozostałe 3 nie zadziałały.

– Za sprawność syren na swoim terenie odpowiadają wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast (…) Nie wykluczamy, że wpływ mogły mieć upały – nie służą one również urządzeniom elektronicznym – w rozmowie z pabianice.tv tłumaczyła wtedy Dagmara Zalewska z ŁUW.