FAKTY

Przezroczysta urna, głos w kopercie

Od 1 lipca 2016 roku we wszystkich wyborach (m.in. w wyborach samorządowych przeprowadzanych w toku kadencji oraz uzupełniających do Senatu, a także w referendach ogólnokrajowych i lokalnych) muszą być stosowane urny wyborcze wykonane z przezroczystego materiału. Dotyczy to wszystkich lokali wyborczych w kraju oraz tych utworzonych za granicą.

Ponieważ urny są całkowicie przezroczyste, ze względu na zachowanie tajności głosowania kartę (karty) będziemy musieli dodatkowo włożyć do białej koperty. Z tego samego powodu niedozwolone jest także umieszczanie na urnach symboli narodowych – godła i barw oraz elementów zdobniczych.
Wzór urn wyborczych określa uchwała PKW z dnia 21 marca 2016. Ich wymiary i pojemność zależą od ilości wyborców w obwodzie (np. dla obwodu powyżej 750 osób pojemność to 0,81m³, wysokość boku 120cm, szerokość podstawy 88cm, a pokrywa 95x78cm). Nie mogą być wykonane w „jednej bryle”, czyli bez łączonych boków, a jednocześnie nie mogą się rozkładać (otwarcie tylko poprzez zdjęcie górnej pokrywy). W kwestii uchwytów jest dowolność, ale muszą zapewnić wytrzymałość przy przesuwaniu.
W Pabianicach koszt wymiany urn (66 sztuk) to 38.412,90 zł (pieniądze pochodzą z administracji rządowej). Koszt wymiany w całym kraju – 28 mln zł.