FAKTY

Przybywa uchodźców. Są już w szkole, kolejna czeka

Przyjeżdża coraz więcej uchodźców. Dlatego kolejne miejsca zbiorowego zakwaterowania w Pabianicach są w gotowe do uruchomienia, jeśli w najbliższych dniach będzie to konieczne – poinformował dziś ratusz. Władze Gminy Lutomiersk błyskawicznie zorganizowały pomoc dla osób, które dotarły do Łodzi.

20 miejsc czeka w sali OSP. Nocleg dla 50 osób rozłożono w małej sali gimnastycznej w SP nr 3 (na zdjęciu).

– Sala dysponuje odrębnym wejściem i jest rozwiązaniem przejściowym – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.

W rezerwie czekają inne lokalizacje, w salach i halach, z dostępem do węzła sanitarnego i możliwością zapewnienia wyżywienia. Miejsca będą rozkładane i uruchamiane w miarę potrzeb. Trafią tam osoby skierowane przez wojewodę łódzkiego, rozlokowane przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Uchodźcy nadal rotacyjnie mieszkają w hotelu MOSiR. W Centrum Rampa zajętych jest 70 miejsc, co zbliża do limitu. Przypominamy: indywidualne propozycje zakwaterowania uchodźców mieszkańcy mogą zgłaszać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer 605 099 687.

Burmistrz Gminy Lutomiersk w weekend błyskawicznie zorganizował pomoc dla  50 uchodźców. Przybyli do Łodzi, a stamtąd do szkoły w Lutomiersku. Z rezerwy kryzysowej zakupiono: łóżka polowe, śpiwory, koce, poduszki za kwotę 17 159,03 zł. Planuje się zakup kolejnych 40 kompletnych łóżek. Gmina Lutomiersk zapewniła przybyłym uchodźcom – matkom z dziećmi: środki czystości, żywność, odzież, chemię, pomoc medyczną i wsparcie psychologa. Uchodźcy na bieżąco otrzymują ciepłe posiłki.

Władze dziękują też mieszkańcom za duży odzew, okazaną pomoc rzeczową i udzielone schronienie i informują, że ofiarowane rzeczy można przynosić bezpośrednio na salę gimnastyczną (wejście od strony parkingu przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Lutomiersku).
Tylko w weekend w powiecie pabianickim przyjęto 70 osób. W najbliższych dniach spodziewane są kolejne. Dziś liczba zarejestrowanych uchodźców (na tę chwilę: godz. 13. 50) przekroczyła już 700. Nie wszyscy się rejestrują, stąd wiadomo, że jest ich dużo więcej (w sobotę starosta mówił o 2 tysiącach migrantów z UA).
Tagi: