FAKTY

Przyłbice, chusty, szale na cenzurowanym

Rząd chce nas nakłonić do pożegnania się z przyłbicami, kominami, szalikami i chustami. Te osłony mają być zakazane.

Trwają szczepienia mające ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19. Mamy także lepiej zabezpieczać twarz, aby uniknąć zakażenia i nie zakażać. Powód- nadciągająca trzecia fala.

Prof. Andrzeja Horban, główny doradca premiera do spraw zwalczania epidemii koronawirusa, podczas konferencji prasowej pod koniec ub. tygodnia doszedł do następującego wniosku:

Należy wyrzucić pseudoochrony do kosza i zapomnieć o nich. To jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem.

Michał Dworczyk, szef KPRM powiedział w poniedziałek Radiu Zet:  “Jeżeli chodzi o przyłbice czy zakrywanie twarzy szalikiem lub arafatką, to zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia nastąpią zmiany. Będziemy musieli wszyscy nosić maseczki (…)”Jeśli chodzi o typ maseczki, to nie będzie tutaj obowiązku noszenia określonego typu maseczki, będą raczej zalecenia”.

Przypomnijmy – na mocy obowiązującego od kwietnia ub. roku rozporządzenia obowiązuje  nakaz zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Wedle informacji podawanych przez media – Rząd ma dziś poinformować o zakazie używania osłon innych niż  maseczki.

Martwi to pana Władysława, seniora z osiedla Piaski.

Mam ponad 80 lat, trzęsą mi się ręce, trudno założyć maseczkę. Cały czas z nią walczę. Jak za jednym uchem jakoś zaczepię, z drugiego się zsuwa – narzeka pabianiczanin,

Czy rząd wyda nakaz używania wyłącznie konkretnych  maseczek?

Będziemy musieli zakładać  maski chirurgiczne czy z oznaczeniami FFP (o gęstym splocie, z filtrem oczyszczającym)?

Będzie to forma miękkiej rekomendacji Rady Medycznej – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Z rozporządzenia mogą jednak zniknąć zamienniki, jak np. szalik. Pewnie trzeba będzie z tego zrezygnować. Trzeba też dać wyraźny sygnał, że często noszone przyłbice nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka – podkreślił.

Na zaostrzenie przepisów dotyczących maseczek zdecydowały się Czechy. Od wtorku 23 lutego miejscach publicznych wymagane będzie noszenie maseczek FFP2, nanomaseczek lub dwóch maseczek chirurgicznych.

Jak nosić maskę, by ochrona miała jakiś sens

WHO na swojej stronie internetowej podkreśla, że właściwe użytkowanie, przechowywanie i czyszczenie lub usuwanie masek ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia ich jak największej skuteczności.

Oto podstawy noszenia maski :

-Umyj ręce przed założeniem maski, a także przed i po jej zdjęciu oraz po każdym dotknięciu.
-Upewnij się, że zakrywa nos, usta i podbródek.
-Kiedy zdejmujesz maskę, przechowuj ją w czystej plastikowej torbie i codziennie albo wypierz, jeśli jest to maska ​​z tkaniny, albo wyrzuć maskę medyczną do kosza na śmieci.
-Nie używaj masek z zaworami