FAKTY

PSM dezynfekuje wszystkie bloki. Sanepid nie wskaże, gdzie odbywa się kwarantanna

Służby sanitarne przypomniały o konieczności utrzymywania w należytym stanie higienicznym wszystkich klatek schodowych.

Nasi czytelnicy zasygnalizowali, że w zasobach Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie wszystkie klatki schodowe, w których znajdują się mieszkania osób objętych kwarantanną, są dezynfekowane. Podejrzewają też, że koło nich mogą mieszkać chorzy na COVID-19 niewymagająjący hospitalizacji, a zatem należałoby szczególnie tutaj stosować środki ochrony.

Mieszkamy na Bugaju. Domyślamy się, że w naszej klatce przebywa ktoś na kwarantannie, ponieważ na przykład przyjechał ambulans albo koło bloku pojawia się policja. U naszych znajomych, którzy mieszkają w spółdzielczym bloku na Piaskach, widać było, że wycierane są poręcze i klamki specjalnym płynem. U nas nie i u rodziny w centrum też nie – usłyszeliśmy.

Sławomir Urbańczyk, rzecznik PSM tłumaczy, że gospodarze bloków mają, jak zwykle (zgodnie z regulaminem) na co dzień dbać o czystość. Dodatkowo mają teraz dodatkowo polecone odkażanie poręczy i klamek płynem.

Być może ktoś po prostu nie zauważył, jak klatka schodowa była myta, a poręcze i klamki dezynfekowane – domyśla się Urbańczyk. I dodaje: – Prócz normalnych, codziennych czynności gospodarzy bloków, specjalistyczna firma odkaża sukcesywnie klatki w poszczególnych adninistracjach. Na zewnątrz pojawiają się stosowne komunikaty. Jutro profesjonalna dezynfekcja odbędzie się w blokach przy ul. Mokrej. Firma dotrze do wszystkich bloków PSM.

Pabianicka Spółdzielnie Mieszkaniowa próbowała uzyskać od sanepidu dane dotyczące miejsc przebywania osób objętych kwarantanną w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-C0V-2, ale spotkała się z odmową. Z odpowiedzi Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pabianicach wynika wprost, że PSM ma utrzymać w należytym stanie higienicznym wszystkie ciągi komunikacyjne, a wszelkie zabiegi sanitarne i dezynfekcyjne powinny być obowiązkowe. Sanepid zaznaczył, iż osoby objęte kwarantanna nie korzystają z części wspólnych budynków.