FAKTY

Radni na ekranach komputerów. Sesje online już w czerwcu?

Szybkoobrotowe kamery, nowy system nagłośnienia i 29 terminali do głosowania – szykuje się przebudowa sali obrad Rady Miejskiej. Wkrótce w Internecie podejrzymy, jak pracują nasi radni.

Ratusz ogłosił przetarg na dostawę i montaż sprzętu, który pozwoli zrealizować inwestycję pod nazwą “e-Pabianice”. Otrzymaliśmy 317.158 zł unijnej dotacji, a cały projekt warty jest 523.630 zł (CZYTAJ TUTAJ). Zamówienie obejmuje:

  • system transmisji online i zarządzania obradami Rady Miejskiej,
  • system elektronicznej dystrybucji dokumentów pomiędzy Biurem Rady a radnymi,
  • system transmisji audio-video z obrad do Internetu z wykorzystaniem kamer obrotowych,
  • system nagłośnienia i projekcji w sali, gdzie obradują radni,
  • szkolenie dla użytkowników, czyli radnych i urzędników zarządzających systemem.

Obraz i dźwięk z posiedzeń RM będą na żywo transmitowane do Internetu i dostępne przez aplikację na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (również z nagraniami archiwalnymi). Zamontowane w sali dwie szybkoobrotowe kamery będą zsynchronizowane z systemem do zarządzania obradami. Takie rozwiązanie pozwoli m.in. bezpośrednio pokazać wyniki głosowania, nakładać napisy na obraz (np. nazwisko i funkcję przemawiającego) i automatycznie archiwizować materiał.

Montaż systemu nagłośnienia i projekcji wiąże się z przebudową sali nr 4 w Urzędzie Miejskim, gdzie odbywają się obrady. Na początek sala zostanie wyposażona w 29 stanowisk z mikrofonami i terminalami do głosowania i debaty (z możliwością rozbudowania systemu). Po rozstrzygnięciu przetargu, pierwsza sesja RM online mogłaby się odbyć w czerwcu.

***

Nasza redakcja jako jedyna wśród lokalnych mediów zaangażowała się w promowanie sesji online. W ubiegłym roku wiele wskazywało na nieuzasadniony opór prezydenta wobec tego przedsięwzięcia. Tym bardziej cieszy ostatecznie merytoryczne i skuteczne podejście do tematu. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Grzegorz Mackiewicz uczynił spory krok w kierunku zwiększenia transparentności poprzez transmisje obrad Rady Miejskiej, tuż przed upublicznieniem projektu zmian w ustawach samorządowych (w listopadzie ub. roku). Jedna z nowelizacji, która wchodzi od nowej kadencji samorządów, zakłada obowiązek transmisji, rejestrowania i upubliczniania nagrań sesji rad i sejmików. A to oznacza, że jeszcze w tym roku starostwo będzie musiało zatroszczyć się o zorganizowanie przekazu online z sesji Rady Powiatu.


6 komentarzy do “Radni na ekranach komputerów. Sesje online już w czerwcu?

    1. nie sprawdza pachy tylko podtrzymuje rękę – ciężko paniusi zrobić nawet to – podnieść rękę do góry

  1. Nic tylko iść po popcorn, colę i rozsiąść się wygodnie w fotelu. Seans start! ;)
    Pytanie tylko z jakiej dziedziny będzie to obraz. Obyczajowy, a może komedia? Albo dreszczowiec czy kino familijne? Lub, o zgrozo, horror! ;)

Comments are closed.