FAKTY

Radni sejmiku: Petycja przeciwko likwidacji bibliotek bezzasadna

Sejmik Województw Łódzkiego uznał, że protest nie ma racji bytu. Nie wiadomo, co dalej z siecią księgozbiorów.

Na początku stycznia napisaliśmy o planach likwidacji filii bibliotek pedagogicznych w województwie. Zgodnie z tym zamysłem z mapy takich placówek zniknąć ma nasza – działająca przy ul. Kilińskiego. Czytelnicy zbuntowali się, a protest okazał się masowy. Pod petycją podpisało się blisko 11,5 tys. osób.

W odpowiedzi na sprzeciw samorządowe władze wojewódzkie zaczęły tłumaczyć, że likwidacja bibliotek oznaczać ma … zwiększenie dostępności księgozbioru. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba likwidację kilkunastu filii określił jako reorganizację i optymalizację pracy. Zapowiedział pojawienie się książkomatów i uruchomieniu usługi „książka na telefon”.

Tuż przed świętami na FB naszej biblioteki pedagogicznej ukazał się wpis o uznaniu przez Sejmik Województwa Łódzkiego petycji  przeciwko likwidacji filii bibliotek pedagogicznych województwa łódzkiego za bezzasadną.

W uzasadnienia wynika, że dotąd wniosek w sprawie likwidacji (rozumianej także jako “reorganizacja i optymalizacja”) zarząd województwa nie przedłożył radnym sejmiku.

***

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pabianicach istnieje od 1 stycznia 1957 roku. Początkowo działała jako Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa. W 1970 r. zmieniła nazwę na Miejską Bibliotekę Pedagogiczną, a w 1976 r., decyzją Kuratora Oświaty, przekształcona została w Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi.