FAKTY

Radni w szkołach z gadżetami – stanowisko kuratorium

Według kuratorium radni mogą wkraczać do szkół, jeśli zgodzi się na to dyrektor.

W ubiegły czwartek napisaliśmy o nietypowej misji radnych jednego z klubów w Radzie Miejskiej. Prezydent wysłał ich do szkół podstawowych, aby rozdali uczniom plany lekcji.

Rzeczniczka ratusza Aneta Klimek powiedziała, że akcja miała na celu promocję picia wody z kranu. Bezinteresowne poświecenie czy sprytny marketing? – zapytaliśmy. W komentarzach pojawiły się głosy, ze szkoła to nie jest właściwe miejsce do lansowania się polityków. Inni uznali, że wszystko jest ok.

O rozstrzygnięcie kwestii zapytaliśmy kuratorium. Łódzki Wicekurator Oświaty Elżbieta Ratyńska odpowiedziała, że wejście na teren szkoły oraz rozpowszechnianie materiałów (np. planów lekcji) możliwe jest tylko za zgodą dyrektora, a plany lekcji rozdawane uczniom nie powinny zawierać treści politycznych. TUTAJ całe pismo.

Inaczej wypowiedziała się Państwowa Komisja Wyborcza, według której działania promujące kandydatów przed ogłoszeniem wyborów jest niezgodne z zasadami prowadzenia kampanii.

Jak czytamy w specjalnym komunikacie PKW: „Działania takie naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są formalnie związane”.

Przedwczesne rozpoczęcie kampanii może zostać uznane za naruszenie zasad jej finansowania i w konsekwencji doprowadzić do odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, a nawet odpowiedzialności karnej.


2 komentarze do “Radni w szkołach z gadżetami – stanowisko kuratorium

  1. Lans, lans, lans! Plany lekcji mogli zostawić u dyrektora, ale wtedy twarze “dobroczyńców” nie mogłyby zaistnieć. Cóż, klub radnych, którym rządzą platfusy nie stać na nic innego.

  2. A gdzie był niejaki Cymerman? On też ma skłonności, jak to na niejednym zdjęciu widziano, do łamania kodeksu wyborczego, poprzez rozdawanie dzieciakom gadżetów wyborczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *