KRUCHTA ROZRYWKA

Radosny orszak w koronach przejdzie przez miasto

Parafie dekanatu pabianickiego i Urząd Miasta Pabianic organizują „Orszak Trzech Króli”.

Uroczysty Orszak Trzech Króli wyruszy w czwartek, 6 stycznia, o godz. 13.00,  z parafii św. Mateusza do sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego. Wierni ze śpiewem na ustach przejdą ulicami: Grobelną, Kilińskiego, Moniuszki, Rynek, Południową, Jana Pawła II. Zajmie to niespełna godzinę.

13.45 – przed sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe – pokłon Króli w “Żywej Szopce”
14.00 – koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Honaj” z Dursztyna koło Nowego Targu

“Zapraszamy i zachęcamy całe rodziny, aby w pięknych i kolorowych strojach kolędników, uczestniczyły w największych jasełkach i wspólnego śpiewania kolęd” czytamy na stronie parafii św. Maksymiliana.

Przypomnijmy, w mijającym roku z uwagi na epidemię COVID-19 nie odbywały się tradycyjne orszaki Trzech Króli. Na pomysł innych obchodów wpadł abp łódzki Grzegorz Ryś. Akcja polegała na nagraniu dowolnej kolędy i opublikowaniu jej w mediach społecznościowych z hashtagiem #OrszakwŁodzi Challenge (więcej TUTAJ). W Dłutowie z powodu ograniczeń sanitarnych parafianie przywitali Trzech Króli niedaleko kościoła.

Uroczystość Objawienia Pańskiego znana jest  powszechnie jest jako święto Trzech Króli. To jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich. W Polsce ma wielowiekową tradycję. Zgodnie z nią tego dnia trzech mędrców wyruszyło w drogę za poświatą Gwiazdy Betlejemskiej do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa,  aby przekazać mu dary. Na pamiątkę tego w kościołach święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach domów wypisują litery K+M+B (od wykształconych w średniowiecznej liturgii imion trzech władców: Kacper, Melchior, Baltazar) albo C+M+B (łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”) i aktualny rok.

Orszaki z poprzednich trzech lat TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.