FAKTY

Ratują, poszukują, szkolą. Możesz do nich dołączyć

Wolontariusze z Jednostki Ratownictwa Kryzysowego poświęcają każdą wolną chwilę, żeby działać na rzecz bezpieczeństwa i świadomości ludzi na temat pierwszej pomocy.

Na początku była garstka ludzi z różnych środowisk i miast. Połączyło ich jedno – wspólna pasja.

Kiedy 28 kwietnia 2017 roku 5 ludzi stworzyło Oddział Terenowy Ochotniczego Sztabu Ratownictwa i Łączności nie mogli przypuszczać, że osiągną tyle. Jest już ich około trzydziestu. Mają specjalistyczny sprzęt do ratowania ludzkiego życia i nauki, jak tego dokonać.

– Zajmujemy się edukacją w szkołach i firmach z zakresu pierwszej pomocy, uświadamiamy społeczeństwo, że wiedza o ratowaniu nie jest trudna do przyswojenia. Dbamy również o bezpieczeństwo na imprezach sportowych i rekreacyjnych – mówi prezes Patryk Matejas.

To właśnie oni dbali o bezpieczeństwo mieszkańców na Dniach Pabianic i Dniach Powiatu.

Od grudnia ubiegłego roku działają w grupie ratowniczo-poszukiwawczej. Dzięki podpisanym porozumieniom z pabianicką i łódzką policją mogą aktywnie pomagać i wspierać służby w poszukiwaniach.

– Kiedy otrzymujemy informację o poszukiwaniach, to nieważne, co akurat  robimy. Pakujemy się i jedziemy na zbiórkę. Mamy wolontariusza z Piotrkowa, który podczas alarmu jedzie do nas, mamy również ludzi w Łodzi i okolicach. Ostatnio wspomagaliśmy I Komisariat Policji w Łodzi w poszukiwaniach zaginionego mężczyzny w gminie Nowosolna za Łodzią. To tam nasza sunia Emka wraz z przewodnikiem Ewą odnalazły poszukiwanego po 10 minutach – informuje Tomasz Czekalski, koordynator działań ratowniczo-poszukiwawczych.

Jak opowiadają wolontariusze, każdy może pomóc w poszukiwaniach. Trzeba tylko wiedzieć, kogo szukać, i być czujnym spacerując czy jadąc samochodem.

Zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebooku, to właśnie na niej zamieszczamy i zamieszczać będziemy informację o osobach zaginionych, dzięki czemu każdy z was udostępniając te informacje dalej, sam stanie się skutecznym ratownikiem – zachęcają wolontariusze.

Od 18 czerwca zespół ratowniczy działa  jako niezależne stowarzyszenie. Przyjęli nazwę Jednostka Ratownictwa Kryzysowego. Siedzibę maja w Pabianicach, przy ul. Traugutta 2.

DO JRK można dołączyć jako wolontariusz. Jeśli chcesz razem z nimi dzielić pasję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i wspólnie szukać osób zaginionych. Jednostka Ratownictwa Kryzysowego zaprasza do kontaktu.

TUTAJ znajdziesz fanpage JRK.

Jeśli ktoś chce pomocy przy zabezpieczeniu imprezy,  to wtedy oficjalną prośbę należy kierować na adres:  jrk.biuro@gmail.com


9 komentarzy do “Ratują, poszukują, szkolą. Możesz do nich dołączyć

 1. Byłoby świetnie gdyby mieli wszystkie wymagane prawem pozwolenia do prowadzenia działalności medycznej, same chęci i karetki to trochę za mało…

 2. Jakież to specjalne pozwolenia są wymagane do prowadzenia stowarzyszenia hmmm

 3. Do wykonywania tego typu usług medycznych w tym zabezpieczeń uprawnione są jedynie firmy będące podmiotem leczniczym-posiadające stosowny wpis do rejestru podmiotów leczniczych prowadzonego przez Wojewodę oraz pozwolenie na zakup, posiadanie i obrót lekami wydane przez Wojewódzki Inspektorat Farmacji, a w przypadku posiadania ambulansów drogowych również koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na uprzywilejowanie pojazdów w ruchu.
  Poza tym przedsiębiorstwa i instytucje nie będące podmiotami leczniczymi nie posiadają uprawnień do prowadzenia działalności medycznej a ratownicy medyczni w nich zatrudnieni tudzież wolontariusze nie posiadają uprawnień do wykonywania medycznych czynności ratunkowych.

  To tylko kilka spraw o opini sanepidu dla karetek nie wspomnę

  Miłego wieczoru

 4. Ok, dzięki za info. A możesz podpowiedzieć jakie uprawnienia są potrzebne do przewozu krwi? Bo to dość ciekawy temat jest.

 5. Nie chce być solą w oku… ale wszytsko byłoby ok.. gdy robili to non profilt i nie brali za swoje działania ani grosza…. ale Wy przecież pracujecie dla firm prywatnych, dla Urzędów Miasta.

  Czy mogę mieć pewność że robicie to za darmo? jeśli tak to ok.

  Idąc dalej tak jak przedmówca pisze…. wy nie macie prawa robić zabezpieczeń medycznych, gdyż są ta świadczenia medyczne które może wykonywać tylko w ramach działalności gospodarczej oraz posiadania stosownych wpisów w Rpwdl. Przypomnę tylko że Ratownik Medyczny może wykonywać swoje czynności w ramach SOR, PRM I podmiotach leczniczych.

  Co raz więcej tworzy się Ratowników KPP którym w głowach się……. narazacie swoimi działaniami ludzi na utratę zdrowia i życia. Typowy pacjent nie zielonego pojęcia czy to osoba z wykształceniem medycznym czy przebieraniec który gra dr. Hausa..

  Przeraża mnie to co tu się dzieje albo ktoś wkoncu zajmie się tymi wszystkimi pseudo stowarzyszeniami…

  Warto by było by KMP w Łodzi zweryfikowala z kim podpisuje porozumienie, bo utworzenie Stowarzyszenia działające w oparciu o brak uregulowań prawnych jest bardzo ryzykowne.

  Życzę Wam kontroli Urzędu Skarbowego by zweryfikowal wasza krystalicznosc księgowa

  oraz by Inspekcja Pracy zweryfikowala terminologię Wolontariat…

 6. A ja chwalę takich ludzi jak oni. Życzę im wszystkiego dobrego i dalszego działania i wielu sukcesów. I mam nadzieję że hejt tutaj ich tylko umocni i będą działać dalej i co raz lepiej. Z drugiej strony osoby które tak komentują mam nadzieje że jak wam ktos bliski zaginie i przyjadą ci młodzi ludzie to zrezygnujecie z ich pomocy oraz z pomocy Policji bo w końcu oni razem współpracują. Dobrej nocy

  1. Dopóki nikomu nie zrobią przypadkiem nie umyślnie krzywdy to będzie to fajne i pożyteczne

 7. Panie Kamilu bardzo nieładnie, zazdrość to brzydka cecha. Musi pan sobie wyobrazić, że niektórzy potrafią działać uczciwie, bez łamania prawa, więc nie ma sensu oczerniać, a zmiana nicka lub namawianie kolegów tudzież żony do pisania niepochlebnych komentarzy jest dość słabe

Comments are closed.