FAKTY

Ratusz “odmraża” opiekę nad dziećmi, kulturę i sport

Dyrektorzy dzwonią do rodziców przedszkolaków, rusza żłobek, otwierają się placówki kulturalne. Częściowo wznawiają działalność obiekty sportowe.

Wczoraj premier ogłosił, że od 6 maja mogą funkcjonować żłobki i przeszkola, ale pozostawił w tej kwestii wolną rękę samorządom. Jak to wygląda w Pabianicach?

Po wczorajszej decyzji premiera trwają przygotowania do otwarcia od 6 maja przedszkoli miejskich w Pabianicach. Wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek poleciła dyrektorom skontaktować się telefonicznie ze wszystkimi rodzicami, czy są gotowi posłać dziecko do placówki. Od uzyskanych informacji będzie zależała decyzja, które przedszkola zostaną otwarte. Według wstępnego szacunku w pierwszych dniach do przedszkoli może wrócić ok. 350 dzieci. Dyrektorzy placówek przygotowują się do zapewnienia bezpiecznej opieki i organizacji pracy zgodnie z wytycznymi ministerstwa. Ponadto miasto przekaże przedszkolom dodatkowe maseczki, płyny do dezynfekcji i inne potrzebne środki ochrony. Od 11 maja ruszy Żłobek Miejski.

Zgodnie z “odmrożeniem” zapowiedzianym przez premiera od 6 maja zostaną otworzone wszystkie jednostki kultury działające w naszym mieście: Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Miasta Pabianic. Biblioteka będzie czynna o godzinę krócej ze względu na przygotowanie księgozbioru do wypożyczenia w dniu następnym. Wypożyczane książki po zwrocie zgodnie z wytycznymi będą poddawane 14-dniowej kwarantannie. W bibliotekach będzie można jedynie wypożyczać książki. Będą ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w placówce. W muzeum wystawy tradycyjne będzie można zwiedzać indywidualnie oraz w mniejszych grupach, wystawy interaktywne otwarte zostaną w późniejszym czasie. Miejski Ośrodek Kultury poprowadzi zajęcia indywidualne oraz warsztaty. Instruktorzy MOK nieprzerwanie prowadzą zajęcia online. Działalność placówek będzie stopniowo rozszerzana.

Częściowo wznawiają działalność obiekty sportowe. Na zewnętrznych boiskach treningowych może przebywać do 6 osób, treningi odbywają się w porozumieniu z klubem. Korty tenisowe MOSiR zostaną otwarte – może przebywać do 4 osób. Hotel MOSiR jest nieczynny do odwołania

Decyzje dotyczące zakresu pracy placówek i prowadzonej przez nie działalności będą uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej i mogą ulec zmianie.