KOMUNIKACJA

Remont DW 485: Trzeba wędrować kilka kilometrów na przystanek 265. “Tylko usiąść i płakać”

23 sierpnia z powodu remontu zamknięto drogę wojewódzką 485. Okazuje się, że oznacza to wykluczenie komunikacyjne dla sporej grupy osób. Nie ma jednak szans na zmianę z uwagi na konieczność ustabilizowania gruntu na całej szerokości.

Czytelniczka pisze: “Pod koniec sierpnia, kiedy rozpoczął się remont drogi 485 mieszkańcy Jadwinina zostali pozbawieni dostępu do komunikacji miejskiej. Żeby dostać się do miasta musimy pieszo kilka kilometrów przejść do Pawlikowic lub Bychlewa, aby wsiąść w autobus 265. Czy tak ma wyglądać wykluczenie komunikacyjne? Bardzo dziękujemy. Rozpoczął się rok szkolny. Za chwilę zaczną się deszczowe i chłodne dni. Czy ktoś we władzach województwa pomyślał o nas mieszkańcach? Klepnął zgodę i pozbawił nas do listopada lub grudnia możliwości dojazdu do miasta i powrotu do domu. Tylko usiąść i płakać”.

 – Autobusy jadą jedynym możliwym objazdem Bychlew – Terenin – Pawlikowice. Nie ma ruchu wahadłowego. Poprosiliśmy o zapewnienie możliwości przejazdu autobusów przez plac budowy odpowiedź z Zarządu Dróg Wojewódzkich była negatywna. Z informacji przekazanej przez ZDW, nie ma możliwości, aby był dopuszczony ruch autobusów przez teren budowy – mówi Marcin Chmielewski, naczelnik w Wydziale Infrastruktury Technicznej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Dlaczego nie wahadło?

Nie tylko objazdy, ale i uciążliwe “obchody” być muszą. Całkowite zamknięcie drogi jest niemożliwe ze względów technologicznych. Mieszkańcy muszą zatem tymczasowo przywyknąć do wędrówek i związanych z nimi niedogodności.

Zastosowana technologia nie pozwala, aby drogę remontować połówkowo. Z uwagi na zastosowanie georusztów, czyli specjalnych siatek wzmacniających podłoże. Muszą być układane od razu na całej szerokością – tłumaczy Marcin Nowicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

***

Przypomnijmy, że inwestycją objęty jest niespełna kilometrowy odcinek między Jadwininem a Pawlikowicami, gdzie powstanie ścieżka rowerowa. Wykonawcą jest firmą STRABAG, a roboty planowane są do zakończenia jeszcze w listopadzie br.

Wartość prac to 4,6 mln zł, a w ramach zadania powstaną również nowe: chodniki, zjazdy, zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa i oświetlenie. Wymieniona zostanie również częściowo konstrukcja jezdni.

Zamkną drogę wojewódzką pod Pabianicami. Objazdy