FAKTY

Remont w ratuszu. Radni na żywo w Internecie

Prawdopodobnie już w czerwcu będziemy mogli obejrzeć naszych radnych na żywo w Internecie.

Rozpoczęła się przebudowa sali nr 4 na parterze w ratuszu, gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej. Sala zostanie wyposażona w 29 stanowisk z mikrofonami i terminalami do głosowania i debaty. Montowane są modułowe stoły konferencyjne, dostosowane do nowych rozwiązań technicznych. Zamówiono 64 nowe krzesła. Wkrótce pojawi się system nagłośnienia i projekcji (będzie zamontowany na stałe i służył także na potrzeby innych spotkań niezwiązanych z RM).

Posiedzenia Rady Miejskiej będzie można na żywo śledzić w Internecie przez aplikację na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Dostęp do transmisji zapewniono dla minimum 150 jednoczesnych połączeń. Dwie szybkoobrotowe kamery będą zsynchronizowane z systemem do zarządzania obradami. Takie rozwiązanie pozwoli m.in. bezpośrednio pokazać wyniki głosowania, nakładać napisy na obraz (np. nazwisko i funkcję przemawiającego) i automatycznie archiwizować materiał.

Elementem zamówienia było też oprogramowanie do elektronicznej dystrybucji dokumentów między Biurem Rady Miejskiej a radnymi. Na wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych miasto pozyskało dotację w ramach projektu „e-Pabianice” (otrzymaliśmy 317.158 zł unijnej dotacji, a cały projekt warty jest 523.630 zł – CZYTAJ TUTAJ).

***

Nasza redakcja jako jedyna wśród lokalnych mediów zaangażowała się w promowanie sesji online. W ubiegłym roku wiele wskazywało na nieuzasadniony opór prezydenta wobec tego przedsięwzięcia. Tym bardziej cieszy ostatecznie merytoryczne i skuteczne podejście do tematu. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Grzegorz Mackiewicz uczynił spory krok w kierunku zwiększenia transparentności poprzez transmisje obrad Rady Miejskiej, tuż przed upublicznieniem projektu zmian w ustawach samorządowych (w listopadzie ub. roku). Jedna z nowelizacji, która wchodzi od nowej kadencji samorządów, zakłada obowiązek transmisji, rejestrowania i upubliczniania nagrań sesji rad i sejmików. A to oznacza, że jeszcze w tym roku starostwo będzie musiało zatroszczyć się o zorganizowanie przekazu online z sesji Rady Powiatu.


Jeden komentarz do “Remont w ratuszu. Radni na żywo w Internecie

Comments are closed.