FAKTY

Remont w szpitalu: drożej za mniej i z dużym poślizgiem

Czwarty przetarg na remont szpitalnych pomieszczeń pod przychodnię POZ z ul. Wileńskiej wciąż nierozstrzygnięty. Prace jednak już się rozpoczęły. Czy to normalne?

Przebudowa lewego skrzydła szpitala dla potrzeb przychodni POZ ślimaczy się niemiłosiernie. Sanepid po raz kolejny przedłużył termin zakończenia prac, cały czas trwa procedura przetargowa. Formalnie, bo przynajmniej od ubiegłego tygodnia na miejscu urzęduje ekipa budowlana. Widać wybite fragmenty ścian, wykute futryny i gruz.

Upoważniony do przekazywania informacji mediom Adam Marczak z PCM powiedział nam, że na miejscu pracuje… ekipa PCM. Czy to normalne, skoro w ten sposób zmniejsza zakres prac przewidzianych dla zwycięzcy przetargu?

Podobnych pytań można stawiać więcej, np. dlaczego szpital nie zdecydował się rozpocząć prac zimą? Byłoby taniej, szybciej, a zakres remontu większy. Do takiego wniosku doszliśmy przeglądając dokumentację zamieszczoną w Biuletynie Informacji Publicznej PCM.

Do trzech razy sztuka? Nie…

Przypomnijmy – obecny przetarg jest już czwarty. Pierwsze trzy zakładały realizację w systemie “zaprojektuj i wybuduj , a zatem koszt sporządzenia projektu spoczywał na wykonawcy. Trzy pierwsze przetargi zostały unieważnione z powodu zbyt wysokich ofert firm wobec kwot, jakie szpital przeznaczył na usługę.

Przy pierwszym przetargu PCM zaproponowało 669.999,35 zł, przy drugim i trzecim – 862.599 zł, przy czwartym podniosło proponowaną kwotę do 937.000 zł. Propozycje firm wahały się na przestrzeni grudzień 2017 – czerwiec 2018 od 997.852,36 zł do 1.214.690,88 zł.

We wciąż nierozstrzygniętym przetargu najniższą ofertę 986.460 zł przedstawiła firma “Margreen” ze Skierniewic, wyższą – 1.013 944,71 zł “Bartek” z Pabianic (to ta sama firma, która przy drugim przetargu zaproponowała 997.852,36 zł).

Była to oferta raptem o 11.392,36 droższa od propozycji skierniewickiej firmy. To nowy podmiot, który włączył się do walki o zlecenie. W rzeczywistości w proponowanej zimą kwocie 997.852,36 zł mieścił się projekt.

„Interes życia” za nasze pieniądze

Obecnie po odstąpieniu przez PCM od systemu “zaprojektuj i wybuduj” szpital zapłacił ze swoich środków za projekt innej firmie, ale także ze Skierniewic (ponad 55 tys. zł). Do tego należy dodać koszta związane z brakiem: projektu wykonawczego (wymóg z SIWZ PCM), kosztorysu inwestorskiego (pozwala na określenie środków dla PCM) oraz tzw. ślepego kosztorysu – przedmiaru robót do opracowania ofert dla wykonawców).

W rezultacie zatem po dodaniu tych kosztów do najtańszej obecnie oferty ze Skierniewic (986.460 zł) wychodzi lekko ponad milion złotych! Co więcej w ostatnim przetargu zrezygnowano z klimatyzacji i wymiany pionów CO w przychodni (minimalny koszt: 130 tys. zł). To wszystko łącznie z projektem i dokumentacją można było mieć za 997.852,36 zł, a przychodnia już zostałaby przeniesiona.

***

Ponieważ sposób postępowania spółki miejskiej PCM może budzić zastrzeżenia, skierowaliśmy do szpitala dodatkowe pytania: Dlaczego termin składania ofert w ostatnim przetargu został przesunięty? Od kiedy na terenie przygotowywanym pod przychodnię trwają prace remontowo-budowlane? Jaki jest ich zakres? Co zostało do tej pory zrobione? Kto jest wykonawcą tych prac?

Poprosiliśmy również o przesłanie dokumentu świadczącego o wykonaniu tych prac przez konkretne osoby/firmę oraz kiedy zostało złożone zgłoszenie do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego o zamiarze wykonywania prac?

Chcemy także wiedzieć, na jakiej podstawie zostały dokonane obliczenia, skoro przy kilku przetargach padły różne kwoty, jakie zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia: 679.999,35 brutto, 862.599 brutto oraz 937.000 brutto.

Zapoznaj się z informacjami z otwarcia ofert:

3.01.2018   /   29.01.2018   /   3.04.2018   /   11.06.2018

Tagi:

20 komentarzy do “Remont w szpitalu: drożej za mniej i z dużym poślizgiem

 1. Tania sensacja. Chyba lepiej że pracownicy pcm sami się wzięli do pracy zeby przyspieszyć prace. Polakowi nie dogodzisz

  1. Płacą ci za nadgodziny trollu? Bo niemożliwe, że nie rozumiesz co wynika z artykułu. Pewnie też skubiesz tego torcika…

  2. oj adasiu….. twoj koniec jest bliski. z tego co wiem to nawet mackiewicz ma dość bałaganu który tam urządzasz. śmieją się z ciebie już wszyscy.

  3. Hej, panie/pani G – to taka tania sensacja jak wałek z termomodernizacją opisywany tu ostatnio. Ludzie otwórzcie oczy! Dzięki dla portalu za dociekliwość i opisywanie takich rzeczy

  4. Skoro robią to pracownicy PCM, to czemu nie zaczęli tego robić rok temu??? i po co w takim razie inne ekipy i te wszystkie wydane pieniądze? hehehhehe

 2. czekam aż na ten przybytek pier… wreszcie bomba , bo ta instytucja od dłuższego czasu mija się z celem.

  1. Czekaj, czekaj, a jak trwoga to do PCM…. co by się nie działo i jak by nie było to masz drogi Animatorze (pewnie lat 15, max 25) szpital w mieście gdzie jak Ci serduszko odmówi posłuszeństwa to Cie zreanimują nie pytając o Twoje poglądy więc się zastanów bo jak Ci przyjdzie z zawałem jechać karetką do Łodzi to nie zdziw się jak dojedziesz na Kilińskiego na jedną z działeczek metr na dwa i 2 metry w dół.

   Już nie wspomnę jak nie daj Bóg kiedyś będziesz rodzicem i w niedziele o 18 będziesz szukał lekarza – tu Cie zadziwię pewnie pojedziesz do PCM do pediatry na NPL.
   A może jesteś twardziel i nie pojedziesz…..

   Ja jadę i się cieszę że mam gdzie. Pojedź sobie do innych miast do 100tys. mieszkańców i oceń szpital a potem wróć i przeproś – ja widziałem i nie jest źle u Nas.

   P.S. do redakcji – jeszcze Wam się nie znudziło? Ile można klepać ten sam artykuł w różnych odsłonach….

 3. No pewnie! Może było by inaczej gdy by z własnej kieszeni płacili za remont. Wtedy było by szybciej i taniej! To jest skandal

 4. ja się tylko cieszę że z porodem zdążyłam bo tam też rozwalone wszystko było. na szczęście należę do przychodni Nawrockiego…

 5. A mnie to wcale nie dziwi jak się zatrudnia ludzi co mają “taki szacunek” do publicznych pieniędzy. Młodsi czytelnicy pewnie nie wiedza lub nie pamiętają więc radzze dopytać rodziców albo poszperać w internetach…… Przykro patrzeć na to wszystko, już wiele w PCM mogłoby być zrobione, WIELE bo przecież miasto dało 1,5 mln zł i darowało 1 mln za czynsz. I to wszystko na przestrzeni bodaj roku. Gdzie są te pieniądze pytam?!?!

  1. Racja, Grappa jeszcze rajdy rowerowe. Może i nie jakichś ogromny zysk na tym, ale to zawsze pieniądze. I żeby było jasne to pochwalam tą inicjatywę.

 6. A tak było ciężko walczyć o ten szpital, w końcu się udało. Teraz serce się kraje jak co tam jest odesłanie.

 7. A mi się wydaje, ze albo ta firma ze Skierniewic cos tam zaczęła robic, a pan Adam jest niedoinformowany. Albo szpital swoimi siłami pomaga tej firmie z jakiegos powodu. Skad wnisek? Ano przeczytłlem informacje z otwarcia ofert i firma z Pabianic daje sobie 3 miesiące na wykonania a ze Skierniewic 56 dni. Cos tu chyba jest na rzeczy…

   1. Xxx to chyba ze szpitala jestes bo normalnych ludzi nie interesuje przeczytanie specyfikacji a skoro ją znasz to pewnie w temacie sam siedzisz

Comments are closed.