FAKTY

Remont w szpitalu. Zdążą do końca września?

PCM podpisało umowę z wykonawcą remontu pod przychodnię POZ. Ekipa musi się uwinąć do końca września.

Udało się podpisać umowę z firmą, która wyremontuje skrzydło na wysokim parterze szpitala. W październiku muszą przeprowadzić się tu pacjenci i personel z przychodni POZ z ul. Wileńskiej. Kolejne ultimatum sanepid wyznaczył PCM na koniec września.

Postępowania przetargowe trwały od ubiegłego roku. W końcu, za czwartym razem, udało się wyłonić wykonawcę – firmę ze Skierniewic, choć startujący w przetargu konkurent z Pabianic oprotestował wynik postępowania.

Przypomnijmy, że remont de facto zaczął się wcześniej, bo pracownicy PCM wykonali prace rozbiórkowe wewnątrz pomieszczeń, zmniejszając w ten sposób zakres remontu określonego w specyfikacji. Dokładnie w dniu podpisania umowy, czyli 24 lipca, na miejscu prac krzątała się jeszcze szpitalna ekipa.

– Pracownicy Działu Technicznego PCM wywozili gruz po rozebranych ściankach działowych – mówi Adam Marczak, kierownik działu administracji i marketingu PCM.

Przychodnia zostanie wyremontowana za 986.460 zł, ale bez montażu klimatyzacji i wymiany pionów CO. PCM z własnego budżetu zapłaciło ok. 55 tys. zł za projekt. O tym, że w rezultacie mamy mniej za więcej pieniędzy pisaliśmy TUTAJ.

Tagi:

28 komentarzy do “Remont w szpitalu. Zdążą do końca września?

 1. Skoro pracownicy PCM wykonali część prac, które były w dokumentacji przetargowej, wartość umowna winna być zmniejszona o 120, 0 tys. zł . To jest ten sam wałek co był na Śląsku w kopalniach. CBA powinna interweniować w tej sprawie

  1. A skąd się bierze podana kwota? I skąd informacje, że PCM wykonał prace w ramach przewidzianych dokumentacją przetargową? Skąd “gazeta” powzięła informacje, że złożono protest skoro nic na stronach PCM nie ma? Czyżby tenże wykonawca się poskarżył? Po drugie cytuję część treści tekstu ,,Szpital… zaplacilo…”… Sorry, ale podstawy odmiany to chyba trzeba znać, aby bawić się w dziennikarstwo. Rzenada, a niech tam, zrewanżuję się też błędem ortograficznym, zamiast gramatycznym;)…

   1. Bystry niczym woda w sedesie.
    Idź już spać bo za biurkiem nie wysiedzisz w ten skwar.

   2. O złożonym proteście poinformował pabianice.tv Adam Marczak, kierownik działu administracji i marketingu PCM. Zakres remontu się zmniejszył po wyręczeniu firmy przez PCM. Ten sam Adam Marczak tłumaczył już u nas wcześniej, że gdyby pracę rozbiórkowe zrobił wykonawca, zniszczyłby stare ościeżnice czy kaloryfery. Szpital ponoć chciał te stare elementy uratować, jednak prezes PCM nie zezwoliła naszej redakcji na sprawdzenie, gdzie są przechowywane.

    1. Dziękuję za wyjaśnienia. Czyli jak rozumiem, pan kierownik sam z siebie zadzwonił do gazety i poinformował o złożonym proteście?

     1. Prosimy sobie wyobrazić, że pisząc na dany temat zapoznajemy się z ustawami i innymi przepisami. Pozwala to precyzyjnie formułować pytania. Zadaniem dziennikarza jest właśnie drążenie, zadawanie pytań, często niewygodnych. Żeby móc to robić skutecznie, trzeba mieć wiedzę, doświadczenie – by nie dać się zwieść sztuczkom PR. Co do meritum – do p. Marczaka skierowaliśmy niedawno drogą mailową 7 pytań. Odpowiedź na jedno stanowi właśnie informację o proteście w sprawie ogłoszenia wyników z przetargu 19/Rb/2018 z dnia 11.06.2018.

      1. Poproszę zatem o zacytowanie pytania zadanego panu kierownikowi dotyczącego protestu:).

       1. Ostatnie zdanie poprzedniego komentarza dostatecznie wskazuje, jak brzmiało pytanie. Pytaliśmy, czy został złożony protest. Ciąg dalszy naszej “opowieści” nastąpi, jeśli oferent, który odpadł, złoży odwołanie do KIO i zostanie ono uznane. Uwagi o nieprawidłowościach składane przez odrzuconą firmę do zamawiającego nie mają wielkiej mocy i chyba nawet nie trzeba na nie reagować…, więc tu nie “czepialiśmy” się PCM. Mamy nadzieję, że rozpoczęty remont przebiegnie planowo i porządnie. Nasze wątpliwości niezmiennie budzi jednak wykonanie części remontu przez pracowników szpitala. Wszak remont/ modernizacja to nie budowa od nowa, a przeróbka, dostosowanie, odnowienie. Burzenie ścian o inne prace stanowią element remontu i powinien to zrobić wykonawca wyłoniony w przetargu. Dwie firmy przystępując do przetargu wiedziały, że to będą musiały zrobić i uwzględniły to w proponując cenę. PCM zmieniło reguły w trakcie gry.

        1. Skoro gazeta zapoznaje się z ustawami i przepisami (03.08.2018 g. 22:22) to skąd pytanie o ,,protest”, skoro nie ma czegoś takiego w ustawie o zamówieniach? Pozwoliłem sobie sprawdzić. Bo chyba o takie przepisy chodzi w kontekście wyniku przetargu. Ciężko mi tutaj znaleźć zatem tę precyzję, o której gazeta wspomina. Dziennikarz niech dąży do zadawania pytań, ale popartych rzetelnym przygotowaniem. Tutaj jest niestety totalna ,,amatorka”, byle coś klepnąć i stworzyć sensację. Sytuacja daje do myślenia, czy gazeta samodzielnie zdobywa informacje, czy one są jej podtykane. Jeśli tak, to chociaż je sprawdźcie. Proponuję z sympatii właśnie najpierw samemu sprawdzać przepisy, niż dawać się komuś wpuszczać w maliny. Lubię Waszą dociekliwość, będę Was czytał, ale naprawdę proszę o rzetelność.

        2. To normalne, że weryfikuje się informacje, jakie albo spływają, albo się je zdobywa. Amatorką tego byśmy nie nazwali, wręcz przeciwnie. Ponadto – nie ma głupich pytań (można w nich nawet dla osiągnięcia celu np. strugać wariata). Są tylko głupie odpowiedzi. Gdybyśmy inaczej nazwali uwagi/informacje o nieprawidłowościach, odpowiedzi pewnie nie otrzymalibyśmy. Tutaj istotna jest nie nazwa, która już de facto od niedawna w kontekście ustawy nie funkcjonuje, a sens. Jeśli odrzucony oferent skutecznie odwoła się do KIO, napiszemy o tym. Napisaliśmy np. niedawno o nieprzyjętym odwołaniu jednego z oferentów, który chciał realizować projekt rowerowy. Co do “robienia sensacji” przez nas to – zarzut jest mocno naciągany, mający na celu obniżenie wiarygodności tekstu. Informacja o proteście nie jest wyeksponowana, a przedstawione przez nas argumenty w całej “opowieści” o remoncie są logiczne i spójne. Można było zrobić remont o większym zakresie wcześniej i za mniej. Warto pytać, interesować się, wszak chodzi o finanse publiczne. Taka jest rola normalnie funkcjonujących mediów. Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do lektury naszych tekstów. Także wnikliwej – aż do bólu.

        3. Czemu pod ostatnim postem 05.08.218 g:21.53 nie mam możliwości dodania komentarza? Czyżbym zadawał niewygodne pytania? I to wyświechtane, że nie ma głupich pytań a są głupie odpowiedzi… Zawodzicie mnie… Nie mnie oceniać zakres, jak i termin remontu. Ja chcę rzetelnych informacji, których nie weryfikujecie. Jeśli Waszym zdaniem ,,protest” nie funkcjonuje od niedawna jak piszecie, to jesteście w głębokim błędzie. To też sprawdziłem ku Waszej wiadomości. I sprawdźcie czy się mylę. Wiarygodność Wasza leci w dół niestety… Informacje spływają jak piszecie… Ciekawe od kogo…

        4. Nie może Pan dodać komentarza, bo jest 8-poziomowe drzewko odpowiedzi. Można jednak skorzystać z opcji “odpowiedz” pod wyższym komentarzem – wtedy i tak wpis doda się na dole i będzie zachowana ciągłość dyskusji.

         We wcześniejszym komentarzu napisał Pan: “Skoro gazeta zapoznaje się z ustawami i przepisami (03.08.2018 g. 22:22) to skąd pytanie o ,,protest”, skoro nie ma czegoś takiego w ustawie o zamówieniach?”, a w następnym: “Jeśli Waszym zdaniem ,,protest” nie funkcjonuje od niedawna jak piszecie, to jesteście w głębokim błędzie”. Próbuje Pan odwrócić uwagę od meritum. Ciekawe, na czyje polecenie… Nieistotne czy coś się nazywa protestem, uwagą, informacją, od kiedy i co kto rozumie przez “niedawno” – sens tych treści jest taki sam. Adam Marczak potwierdził, że protest wpłynął. Co do źródeł informacji, to mogą one spływać od samego diabła. To redakcja decyduje czy je wykorzystać i w jakim celu. Np. w trosce o transparentność reguł, kierujących zamówieniami publicznymi. Gdybyśmy naprawdę czepiali się, wyliczylibyśmy liczne zarzuty z protestu, przejaskrawiając ich wagę. Tymczasem zajęliśmy się innymi wątkami, o proteście wyłącznie napomykając. Prosimy sprawdzić, czy uwagi z protestu pokrywają się z naszymi.

 2. Nie dodano mojego wpisu odnoszącego się do tekstu i komentarza pod nim. Czyżby polecenie “poszkodowanego” wykonawcy?…

 3. dziwicie sie ze taka wtopa z tym remontem, a przeciez wiadomo, że A.Marczak zabiega o względy PiS. Co prawda małżonka ugrała temat dla niego ale on glupi nie jest i jak to sie mowi /pokorne ciele dwie matki ssie/

 4. ponieważ zatwardziały rzetelny z PCM nie wie skąd się bierze kwota podana przez obserwatora to niech rozstrzygną to kontrolerzy z CBA

 5. wszystko niech rozstrzygnie CBA,UOP,NIK i kto tam jeszcze się da aby brzmiało grozniej
  niestety wiarygodnosc tych instytucji widać po latach życia w tym kraju :)
  portal niestety tak jak wczesniej wymieniane instytucje staje się głosem w walce politycznej a nie zródłem wiarygodnej informacji

  1. Informowanie na bieżąco o postępach w projekcie remontowym to walka polityczna? Pokazywanie faktów to walka polityczna? Jak nazwać tuszowanie faktów, zamiatanie pod dywan?

   1. Oczywiście! Nawet drapanie się po tyłku, lewą lub prawą ręką jest deklaracją polityczną w dzisiejszej Unii Europejskiej!

   2. jakich faktów ? wyssanych z mgły mchu i paproci chyba
    droga gazeto zobacz ile zajęło czasu rozstrzygnięcie przetargu na s14 i kolejnym zmianom zakresu robót a robili to na tej samej ustawie o zamówieniach publicznych której nie sadze abys raczyła poczytac bo inaczej nie szukałabyś starych zakamienionych kaloryferów aby jedynie sobie cos udowodnić
    o ile mnie pamiec nie myli tamten przetarg w kolejnych odsłonach w sumie zabrał chyba juz 4 lata

    1. Porównanie przygotowania do remontu paru pomieszczeń z budową S14 brzmi jak kiepski żart. A jeśli jakieś fakty “wyssaliśmy z mchu i paproci”, to prosimy o udokumentowanie tejże tezy.

     1. porównuje ustawe a jest ta sama dla obu przetargów- nie porównuje przetargów
      proponuje nie przeinaczac tego co pisze choc domyslam sie w jakim celu portal to robi
      mimo odtrąbienia sukcesu z s14 porcedura trwa nadal a budowy nie ruszają

    2. Obserwatorku Jak wyssanych to pewnie zaraz PCM i Marczak pozwą pabianice.tv jak nie będzie pozwu to wyjdziesz na debila co raczej nikogo nie zdziwi

     1. czy ten portal pozwala na uzywanie niecenzuralnych słów tylko dla ataku personalnego ???

 6. to jest Sukces UM w Pabianicach, że jest remont. Pan Prezydent niech już kupi kwiaty na otwarcie

Comments are closed.