FAKTY

Rodząca odesłana do Łodzi. Dziecko nie żyje. Dlaczego?

  • 17- latka zgłosiła się do PCM, kiedy zbyt wcześnie rozpoczęła się u niej akcja porodowa.
  • Na oddziale ginekologiczno – położniczym przekonano ją, że najlepiej będzie, jeśli pojedzie do Centrum Zdrowia Matki Polki własnym środkiem transportu.
  • Niestety, dziecka nie udało się uratować. Głos zabiera przedstawiciel oddziału.
O tragedii poinformowała w piątek TVP3 Łódź. W skrócie: wczesnym popołudniem do  szpitalnego oddziału ratunkowego w Pabianicach przyjechała 17-latka. Towarzyszyła jej mama. Po zbadaniu na oddziale ginekologiczno- położniczym, młoda kobietę odesłano do Centrum Zdrowia Matki Polski. Poród rozpoczął się przedwcześnie, nasz oddział ma tzw. 1 stopień referencyjności, czyli nie posiada wyposażenia i wystarczająco wykwalifikowanego personelu do zajmowania się skomplikowanymi przypadkami. Sprawa trafiła do prokuratury. Jak poinformował Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, można rozważać teoretycznie przestępstwo polegające na nieumyślnym spowodowaniu śmierci. W grę wchodzi także bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu, dziecka jak i jego matki. Jeżeli postępowanie wykaże zaniedbania czy błędy, winnym grozi do pięciu lat więzienia.
PCM wydzierżawiło odział i umywa ręce
Postanowiliśmy podrążyć temat. Nic do powiedzenia nie ma Pabianickie Centrum Medyczne. Powód? Latem ub. roku nasz odział ginekologiczno – położniczy PCM wydzierżawiło prywatnej spółce Medical Partner z Łodzi.  Jej wspólnikiem jest ginekolog prof. Przemysław Oszukowski, były wieloletni dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi (właśnie do CZMP “oddelegowano” rodzącą) – Zmiana ma na celu przede wszystkim poprawę jakości świadczonych usług z terenu naszego powiatu, m.in. poprzez zwiększenie liczby i rodzajów procedur z zakresu ginekologii, w tym ginekologii onkologicznej – informował wówczas Lechosław Dorożała, p.o. dyrektora ds. lecznictwa w PCM.
Jednocześnie zarządzający naszym szpitalem nie ukrywali, że dzierżawa miała na celu podratowanie finansów PCM (ta miejska spółka wygenerowała ujemny wynik finansowy). Upraszczając – sprawy finansowe oddziału przestały obchodzić PCM.
Dlaczego młoda kobieta pojechała własnym transportem do CZMP?
Prof. Przemysław Oszukowski, przedstawiciel spółki dzierżawiącej oddział na terenie PCM, powiedział nam, że taką decyzje pacjentka z mamą podjęły, kiedy dotarło do nich, że na transport sanitarny przyjdzie czekać dłużej, a przez ten czas zdążą dotrzeć swoim przewozem do CZMP.

Nie udało się. Jeszcze na ul. Warszawskiej wioząca ją mama musiała wezwać karetkę. Dziewczyna skręcała się z bólu, krwawiła. Jak ustaliliśmy, wezwanie zostało odnotowane o godz. 15.25 pacjentka trafiła do CZMP dokładnie o godz. 15.57.

Mówi prof. Przemysław Oszukowski:
Według moich, przynajmniej wstępnych, ustaleń postępowanie personelu było zgodne z procedurą. Kobieta została przyjęta niezwłocznie. Zaczął się przedwczesny poród. Jeśli kobieta urodziłaby u nas, dziecko musiałoby zostać od razu przetransportowane do CZMP. Podróż transportem sanitarnym trwałaby dłużej. Lekarka uznała, że bezpieczniejszą opcją jest wewnątrzmaciczny transport dziecka niż przewożenie go w inkubatorze po porodzie u nas. Z mojej wiedzy wynika, że urodziła ok. godz. 18. 30 – siłami natury. 
Podsumowanie
Zwykły przewóz sanitarny rzeczywiście oddaliłby realizację zadania w czasie. W samochodzie nie byłoby też lekarza czy położnej, nie mówiąc już o braku specjalistycznej aparatury. Czy można/trzeba było podąć decyzję o porodzie w Pabianicach i szybkim zamówieniu specjalistycznego ambulansu z CZMP, aby przetransportował inkubator z wcześniakiem? (nie ma wtedy możliwości przewozu z mamą). Nad odpowiedzią na to m.in. pytanie będzie głowił się prokurator. Jaka była przyczyna śmierci dziecka, wykaże sekcja zwłok.

 

 

 

 

Tagi: