FAKTY

Rozliczamy się z fiskusem – sprawdź udogodnienia i dostępne narzędzia

Do końca kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe.

Trwa akcja „Szybki PIT”. Jak co rok w Centrum Obsługi Urzędu Skarbowego w Pabianicach przygotowano specjalne stanowiska komputerowe do składania zeznań, za pomocą których można samodzielnie lub z pomocą pracownika urzędu przesłać zeznanie roczne drogą elektroniczną.

Składanie PIT przez Internet jest proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze – nie trzeba przy tym drukować formularza, wypełniać go odręcznie czy kupować znaczka pocztowego. Jednocześnie cały czas dostępne są także dotychczasowe metody rozliczenia – drogą elektroniczną przez system e-Deklaracje lub papierowo.

Ci, którzy będą się rozliczać „na ostatni dzwonek”, 26 i 27 kwietnia mogą liczyć na wydłużone godziny pracy urzędów skarbowych.

Ponadto:

• do 16 kwietnia podatnicy mogą złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. To najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. W PIT-WZ podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, o podwyższonych kosztach uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Począwszy od 15 marca urząd w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań, tj. do 30 kwietnia 2018 r. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Usługa dotyczy zeznań PIT-37.

• od 15 marca dostępna jest także usługa PFR, dzięki której podatnicy nie muszą sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych dokumentów (PIT-11, PIT-8C, PIT-R), które dostali od płatników, czy informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A. Te informacje wprowadza administracja podatkowa. Po pobraniu PFR pozostaje tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić zeznanie o ewentualne ulgi i odliczenia oraz przekazać 1% na organizację pożytku publicznego i zeznanie jest gotowe do wysłania. PFR jest dostępny na Portalu Podat kowym. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i podatnicy składający zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Za pomocą usługi PFR można złożyć zeznanie PIT-37 i PIT-38.

• podatnicy mogą również skorzystać z formularza PIT-OP – czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Jest on przeznaczony dla tych podatników, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Takie osoby nie muszą już składać zeznania podatkowego, teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku. PIT-OP można złożyć elektronicznie lub papierowo. Oświadczenie za rok 2017 można składać do 30 kwietnia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie szybkipit.pl. Są tu aktualności, broszury Ministerstwa Finansów i informacje o sposobach rozliczeń rocznych przez Internet. Podatnicy mogą również szybko i łatwo zadać pytanie – za pomocą usługi „Zadaj pytanie ekspertowi” – na które otrzymają fachową odpowiedź. Akcja Szybki PIT jest też obecna na Facebooku.