FAKTY

Różycki pyta o geotermię

Niższe koszta ogrzewania dla sieradzan. Możemy tylko pozazdrościć.

Portal sieradz.naszemiasto.pl opublikował (16 czerwca) rozmowę z prezydentem Sieradza Pawłem Osiewałą na temat geotermii. Rozmówca mówi m.in. o wykorzystaniu podziemnych wód do ogrzewania mieszkań i ogromnej szansie zaoszczędzania energii. Wniosek do NFOŚ o kilkunastomilionową dotację na odwiert Główny Geodeta Kraju zaakceptował jako jeden z pierwszych. Mieszkańcy skorzystają z geotermii już w 2020 roku. Tańsza energia będzie miała przełożenie na portfele sieradzan.

“Jeśli będziemy czerpali wspomniane 7 megawatów z głębi ziemi, pojawi się nie tylko efekt ekologiczny. Przez pół roku nie będzie potrzeby włączania pieców, więc powinno to wpłynąć mocno na obniżenie kosztów ponoszonych przez mieszkańców” – powiedział prezydent Sieradza. TUTAJ cały wywiad.

Z prezydentem Sieradza rozmawialiśmy w marcu tego roku, kiedy rozpisywaliśmy się o tym, że na geotermię postawiło co najmniej 9 pobliskich samorządów (czytaj tutaj).

Do kolejnego rozdania NFOŚ szykuje się niewielka gmina Złoczew i Politechnika Łódzka. Czas na złożenie wniosków minie w listopadzie, ale prezydent Pabianic dalej nie widzi w wodach potencjału dla rozwoju miasta. Według niego przedsięwzięcie się nie opłaca.

Do weryfikacji negatywnego stanowiska wezwał prezydenta Grzegorza Mackiewicza radny Piotr Różycki. Zadał też szereg pytań dotyczących pracy Krzysztofa Ciebiady nad projektem geotermalnym w ZEC. Z interpelacją radnego Różyckiego można zapoznać się TUTAJ.

7 komentarzy do “Różycki pyta o geotermię

 1. Różycki … petarda !!! Pozamiatałeś gościa i poskładałeś w kosteczkę :)
  Wszystkie okoliczne miasta wchodzą w temat a Pabianice oczywiście NIE … bo się grześ obraził na PIS.

 2. Czekam z zaciekawieniem na te super wyliczenia naszego prezydencika, które podobno mają pokazać brak opłacalności !!!
  A może takich wyliczeń nie ma :) I teraz na kolanku będą coś tworzyć :)

 3. Komentarz został usunięty na mocy regulaminu portalu (cz. 2; 2.1.4)

 4. Uważam, że Pan, już dawno, że swoją wiedzą, powinien być doradcą doradcy w PGE, normalnie się chłop marnuje. Zwracam uwagę na słowa prezydenta Sieradza -,,jeśli”. W Pabianicach po tylu latach zaniedbań w szkoły, szpital, tramwaj nie da się zrobić wszystkiego razem, coś trzeba wybrać… mieliśmy już takich co za wszelką cenę wchodzili we wszystkie pomysły partyjne i do dzisiaj mamy skutki opłat w GOŚ.

  1. Skutki opłat w GOŚ to 1,53 za m3 oczyszczania ścieków! Od wielu lat ta sama umowa i brak podwyżek dla ZWiK Pabianice !?

   1. Następny kompetentny , bo skoro się nie wie o amortyzacji, czynszu i innych składowych opłaty to właśnie zostaje tylko to forum u

    1. Opłata w GOŚ to 1,53 za m3 oczyszczania ścieków. Zawiera amortyzację, czynsze i inne składowe. Zasada jest zawsze ta sama bez względu na forum. Czytamy ze zrozumieniem.

Comments are closed.