KRUCHTA

Rusza remont kościelnego dachu. Proboszcz prosi o pieniądze na kontynuację prac

W parafii św. Mateusza rozpoczyna się poważna inwestycja. To ciąg dalszy  modernizacji dachu.

Już jutro na najstarszej świątyni  w mieście zobaczymy ekipę fachowców. Ks. Paweł Kutynia, proboszcz parafii św. Mateusza, zapowiedział remont dachu poinformował: “Prace naprawy dachu południowego rozpoczniemy 8 listopada i potrwają ok. dwóch – trzech tygodni. Do tego czasu odgrodzimy plac kościoła od strony południowej. Między kościołem a parkanem przy ul. Grobelnej nie będzie przejścia. Będzie z drugiej strony kościoła. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy o modlitwę o dobrą pogodę i Boże błogosławieństwo dla tych prac”.

Co oczywiste – sama modlitwa nie wystarczy. “Pielęgnacja” tego typu zabytków to przysłowiowa studnia bez dna, co widać na przykładzie choćby samego dachu wybudowanego w XVI wieku kościoła św. Mateusza. To sztandarowy zabytek Pabianic.

Przypomnijmy, że 4 lata temu parafia św. Mateusza otrzymała 37.500 tys. zł na remont konserwatorski dachu nad południową nawą świątyni. Taką decyzję podjął wówczas Sejmik Województwa Łódzkiego. Obecny etap realizowany będzie dzięki  dotacji z Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, czyli  253 tys. zł na “prace ratunkowe więźby dachowej i
remont pokrycia dachu”. (Więcej TUTAJ)

Remont wspierają także darczyńcy, w tym parafianie – w ramach akcji “Proszę, dajże stówkę na dachówkę”. Proboszcz napisał na FB: “Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wpłat z akcji “Proszę, dajże stówkę na dachówkę (która nadal trwa) oraz dzięki Wam drodzy Parafianie, darczyńcy i nie tylko, rozpoczynamy ratowanie dachu naszego pięknego, zabytkowego kościoła. Wielkie Bóg zapłać i staramy się o więcej… Na prace naprawcze kolejnych “kawałków” dachu. Prosimy o modlitwę nad rozpoczynającymi się pracami i osobami, które w te prace będą zaangażowane”