HISTORIA

Rzeź wołyńska na fotografii [ZDJĘCIA, ARTYKUŁ]

Historyk Dariusz Jakóbek odwiedził Wołyń i miejsca związane z ukraińską zbrodnią na Polakach.

Pabianiczanin znalazł się wśród laureatów konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – na najlepszy scenariusz lekcji lub zajęć tematycznych poświęconych tej problematyce. Swój wyjazd Jakóbek udokumentował fotograficznie – zdjęcia były prezentowane m.in. na spotkaniu z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim (duchowny odwiedził Pabianice w listopadzie).

kisielin
KISIELIN – zniszczony przez banderowców w dniu 11 lipca 1943 r. kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Na plebanii bohatersko broniła się garstka mieszkańców, m.in. ojciec znanego kompozytora Krzesimira Dębskiego.

krzemieniec

KRZEMIENIEC – zabytkowa siedziba liceum krzemienieckiego. W lipcu 1941 r. po wkroczeniu Niemców, miejscowi banderowcy przygotowali listę polskich nauczycieli oraz inteligencji, rozstrzelanych następnie na Górze Krzyżowej.

olyka

OŁYKA – zniszczony polski cmentarz.

olyka2

OŁYKA – pochodząca z XVII w. zdewastowana kolegiata Św. Trójcy. Władze ukraińskie nie zezwalają aby w oddany katolikom budynku zamontować podłogę.

ostrog

OSTRÓG – zamek rodu Ostrogskich w Ostrogu. Dzięki obecności garnizonu niemiecko-węgierskiego oraz oddziałowi AK w mieście schronili się ocaleni z rzezi wołyńskiej Polacy. Po wycofaniu się Niemców i Węgrów mieszkańcy przetrwali ataki banderowców do czasu wkroczenia na te tereny armii sowieckiej.

ostrowki

OSTRÓWKI – zagubiony w lesie polski cmentarz.

ostrowki2

OSTRÓWKI – notorycznie ścinany przez Ukraińców krzyż na polskim cmentarzu.

ostrowki3

OSTRÓWKI – jedyne ślady po polskiej wsi Ostrówki, zniszczonej wraz z wsią Wola Ostrowiecką przez banderowców pod koniec sierpnia 1943 r.

poryck

PORYCK – figurka nagrobna ze zniszczoną głową na pozostałościach cmentarza i kościoła w Porycku, zniszczonego w ataku banderowców podczas “krwawej niedzieli” w dniu 11 lipca 1943 r. Większość ocalałych figurek na Wołyniu pozbawionych jest głowy.

poryck2

PORYCK – pozostałości polskiego cmentarza.

przebraze

PRZEBRAŻE – Cmentarz Wojskowy w Przebrażach. Dowodzona przez Henryka Cybulskiego polska samoobrona przez kilka miesięcy broniła się przed zmasowanymi atakami banderowców. Przebraże nie zostały zdobyte, dzięki czemu uratowało się ponad 10 tys. Polaków ocalałych z rzezi wołyńskiej.

przebraze2

PRZEBRAŻE – droga do wsi noszącej dzisiaj nazwę Hajowe.

wlodzimierzwolynski

WŁODZIMIERZ WOŁYŃSKI – średniowieczne grodzisko w obrębie którego NKWD “metodą katyńską” zamordowało polskich jeńców wojennych i policjantów. W okresie okupacji niemieckiej w tym samym miejscu we współpracy z Ukraińcami mordowani byli Żydzi.

Zapraszamy do lektury tekstu Dariusza Jakóbka, jaki ukazał się w sierpniowym numerze papierowego wydania miesięcznika „PabiaNICE” (8/2016).

Skrwawiona ziemia, zapomniane ofiary

Ziemia ukraińskiego Kuźniecowska kryje niezliczone ilości szczątków – na tych terenach w bestialski sposób zamordowano przynajmniej 150 tysięcy ludzi, głównie Polaków. Honorowymi obywatelami miasta są dwaj zbrodniarze odpowiedzialni za ludobójstwo. Pabianice podpisały umowę partnerska z Kuźniecowskiem.

Kuzniecowsk to nowo wybudowane (lata 70. ubiegłego wieku) miasto przy Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej, jednak historia tego miejsca sięga wiele lat wstecz. Kuźniecowsk powstał na terenie wsi Warasz (poczta Stara Rafałówka) leżącej na terenie gminy Rafałówka (woj. wołyńskie, powiat sarneński). Według spisu powszechnego z 1931 roku gminę zamieszkiwało wtedy 1.315 mieszkańców. W jej skład wchodziło 25 gromad, a wliczając osiedla, kolonie, futory i leśniczówki, łącznie można wymienić 46 jednostek administracyjnych. Często były to bardzo małe osiedla liczące od kilku do kilkunastu zagród, w większości zamieszkałych przez Polaków. Wybuch II wojny światowej przyniósł tej ziemi najkrwawszy okres w jej dziejach, którego kulminacją był rok 1943.

„…bude wilna Ukraina”

Pomimo bohaterskiego oporu żołnierzy KOP (Korpus Ochrony Pogranicza), którzy przez 4 dni odpierali ataki Armii Czerwonej na odcinek umocniony „Sarny”, gmina Rafałówka znalazła się pod okupacją sowiecką. NKWD natychmiast przystąpiło do represji na rodzinach osadników wojskowych, leśników, czy polskiej inteligencji i posiadaczy ziemskich. Wielu mieszkańców zostało deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. Akcje te przerwał niemiecki atak w czerwcu 1941 r. Tereny rolnicze były szczególnie cenne dla niemieckich władz okupacyjnych, dlatego też początkowo nie prowadzili szerszych antypolskich działań, skupiając swoja uwagę na ludności żydowskiej. Pod koniec sierpnia 1942 r. wspólnie z ukraińską policją przeprowadzili akcje wymordowania ponad 2,5 tys. obywateli polskich narodowości żydowskiej z terenu tej i okolicznych gmin.

W egzekucjach szczególnie wyróżniali się ukraińscy policjanci, którzy za kilka miesięcy wstąpią w szeregi band UPA. Po wymordowaniu Żydów, Ukraińcy mieli już tylko jednego wroga – Polaków. W myśl hasła „Bude lacka krew po kolina, bude wilna Ukraina”, jesienią 1942 na Wołyniu rozpoczęły się pojedyncze ataki. Kilkanaście kilometrów na wschód od Warasza, na terenie sąsiedniej gminy Antonówka, 9 lutego 1943 roku doszło do pierwszego zaplanowanego ataku na polską wieś Parośl I. Podszywający się pod sowiecką partyzantkę upowcy, dla rzekomej ochrony ludności polskiej przed odwetem niemieckim za pomoc partyzantom, postanowili związać i obezwładnić mieszkańców. Wówczas bandyci wraz z okolicznymi ukraińskimi chłopami przystąpili do systematycznego mordowania za pomocą noży, siekier, narzędzi rolniczych. Wymordowano ponad 150 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlaki. Po ograbieniu gospodarstw miejscowość spalono, do dnia dzisiejszego nie zachował się po niej ślad.

Bestialskie mordy

Polacy z okolicznych wsi i osad próbowali gromadzić się w większych skupiskach oraz tworzyć samoobrony, co było trudne – Niemcy nie zezwalali bowiem na posiadanie broni. Miesiąc później, 17 marca 1943 roku, upowcy zaatakowali znajdującą się w gminie Rafałówka osadę leśną Zadąbrowie. Słabo uzbrojona samoobrona, pod dowództwem ppor. Adama Roskowińskiego, nie mogła powstrzymać bandytów. Zamordowano ok. 20 mieszkańców. Ci, którym udało się uciec, kierowali się do Rafałówki na stację kolejową, w pobliżu której stacjonował oddział Wehrmachtu. Podobnie było w dniu 16 czerwca 1943 r., kiedy dokonano napadu na futor Brzezina, składający się z ok. 15 gospodarstw z kilkudziesięcioma mieszkańcami. Liczby ofiar nie udało się ustalić, kierunek ucieczki tych, którzy przeżyli, był ten sam – czyli stacja kolejowa w Rafałówce.

Najtragiczniejszy los spotkał znajdującą się na południe od gminy Rafałówka Hutę Stepańską, która posiadając uzbrojoną samoobronę przez 3 dni bohatersko broniła się przed atakami band i niezliczonym chłopstwem z okolicznych wsi. W dniu 18 lipca 1943 podjęto dramatyczną decyzję o przebiciu się przez pierścień okrążenia, co spowodowane było kończącymi się zapasami amunicji. Straty polskie to ponad 600 ofiar, w większości kobiety i dzieci, które w przypływie paniki na własną rękę próbowały się ratować. Do liczby ofiar należy doliczyć mieszkańców 15 sąsiadujących wsi, które banderowcy spalili przed atakiem na Hutę Stepańską. Wielu z obrońców dotarło do stacji kolejowej Rafałówka, gdzie cichociemny por. Władysław Kochański ps. „Bomba” zaczął odtwarzać oddział. Wielu ocalonych Niemcy załadowali do wagonów i wywieźli na roboty do Rzeszy. Przypadkowo ratując im życie, bowiem już 30 lipca bandy UPA zaatakowały Rafałówkę. Do dnia dzisiejszego nie ustalono liczby ofiar. Pozostała przy byciu ludność polska, dzięki linii kolejowej rozpoczęła ewakuację na zachód.

Genocidum atrox

Ze wspomnianych 46 wsi, osiedli, futorów, 19 jednostek administracyjnych było celem ataku upowców i współdziałających z nimi ukraińskich sąsiadów, żądnych „łupów” z polskich gospodarstw. Liczby ofiar nie sposób ustalić dokładnie. Z dostępnych opracowań udało się odtworzyć z imienia i nazwiska 102 osoby zamordowane. Niewątpliwie są to dane zaniżone bowiem z kilku osiedli czy futorów nikt nie ocalał, nie pozostał po tych miejscowościach ślad, a co gorsze kości ofiar dalej spoczywają w miejscach mordu, nie mogąc doczekać się chrześcijańskiego pochówku i symbolicznego krzyża.

Za ludobójstwo na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej odpowiadają dwaj zbrodniarze – główny dowódca UPA Roman Szuchewycz oraz twórca OUN, odpowiedzialny za dziesiątki ataków terrorystycznych w okresie międzywojennym (w tym zabójstwo ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego) – Stepan Bandera.

Ludobójstwo pochłonęło nie mniej niż 150 tys. ofiar – Polaków, Ormian, Czechów, Rosjan, czy ukrywających się nielicznych ocalałych Żydów. Ponieważ oprawcy mieli czas, zbrodnie te były tak bestialskie, że nadano im miano genocidum atrox (ludobójstwo okrutne).

Dariusz Jakóbek

UWAGA: w najbliższy czwartek (24.11.) na pabianice.tv znajdziecie informację o konkursie, w którym do wygrania będzie książka „Krwawy Wołyń ’43. Niepokonana polska twierdza”, autorstwa świadka i obrońcy Przebraża Henryka Cybulskiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *