Nie można ukrywać przed obywatelami informacji o działalności sfery publicznej.
Wiosną skierowaliśmy do Pabianickiego Centrum Medycznego pytania w trzech mailach. Na żadne z nich nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Tłumaczono, że nie jest to informacja publiczna. Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który nakazał odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. W uzasadnieniu WSA podał, że gdzie jest gospodarowanie wspólnym mieniem, tam i obowiązek transparentności.
-
Ile osób zostało zatrudnionych w PCM w 2017 roku? Na jakich stanowiskach? Ile wynosi łączna kwota brutto z tytułu wynagrodzeń tych osób?
-
Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej wnioskuję o podanie struktury zatrudnienia w grudniu 2016, styczniu 2017, marcu 2017 oraz w kwietniu 2017 do dnia wpłynięcia wniosku.
Odpowiedź powinna zawierać informację:
O wzroście/zmniejszeniu ilości etatów w spółce ze wskazaniem czy finansowanie etatów pochodzi z puli medycznej, technicznej czy administracyjnej.
Wnoszę również, aby w przypadku zwiększenia zatrudnienia podano link/źródło ogłoszenia o naborze lub skan ogłoszenia wraz ze stanowiskiem i wymaganiami dotyczącymi naboru.
Wnoszę również, jeśli zwiększyło się zatrudnienie, o podanie miesięcznych kosztów brutto każdego stanowiska.
-
Proszę o podanie, ile pieniędzy na zakup wody mineralnej dla potrzeb PCM zostało wydanych w 2016 roku oraz w pierwszym kwartale 2017 roku.
Wyjdą bardzo ciekawe sprawy …
Wszystkie macki prowadzą do pcm :)
ciekawe jak by teraz zakończyła się nagła operacja w naszym szpitalu Pań z Redakcji TV Pabianice – pewnie jak u Kulczyka :-)
Chyba Marczak jeszcze nie operuje.
No, nie wiem. Kto wie? Może w ramach oszczędnocści razem z (bez)radną zaczną operować. A czy w tym czasie będę k…a płacić za parking?
Boją się, że będzie skalpel oblizywał
“ile pieniędzy na zakup wody mineralnej …” Kluczowe pytanie, zapewne rozwali całe PCM.