FAKTY

Seniorzy z DPS do szczepienia. Grupa “zero” musi czekać

Do tej pory zaszczepiono 840 przedstawicieli szeroko pojętej branży medycznej z tzw. grupy “0”. Mniej więcej drugie tyle musi czekać,  przepuszczając w kolejce seniorów z DPS-ów. Takie dyspozycje przyszły z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych.

W poniedziałek poinformowaliśmy, że do PCM nie dotarło zamówionych 450 dawek szczepionek dla tzw. grupy “0”, która obejmuje sektor ochrony zdrowia.

Wczoraj szpital poinformował, że z rządowej z Agencji Rezerw Materiałowych otrzymał 270 dawek, ale tylko dla seniorów przebywających w placówkach opiekuńczych, czyli osób z grupy “1”. “Od razu zrealizowaliśmy 120 szczepień w trybie wyjazdowym. Szczepionkę Comirnaty otrzymały DPS-y. Mamy nadzieję, iż jutro zakończymy szczepienia w domach opieki”.

Wyszło zatem na to, że należący do grupy 0 personel DPS (w tym np. pielęgniarki), należące do grupy “0” muszą przepuścić w kolejce pensjonariuszy.

W DPS przy ul. Wiejskiej zaszczepiono 114 osób, 5 nie chciało, 1 przybywa w szpitalu.

Przed nami szczepienia w budynku DPS przy ul. Łaskiej. 67 osób, czyli wszystkie, są zainteresowane. Większość (70%) podopiecznych przeszła COVID-19, a mimo to zależy im na większym zabezpieczeniu się – mówi dyrektor DPS w Pabianicach Maria Chmielewska.

Seniorzy maja szczególna motywację. Liczą na to, że będą mogli wkrótce swobodnie, bezpiecznie spotykać się z rodziną, a nie tylko rozmawiać przez telefon.

Personel medyczny nie kryje rozczarowania. Pielęgniarka z PCM Dorota Malec napisała na FB szpitala: “Wielka szkoda, że PCM zapomniało o medykach. Ciekawe, kto będzie jeździł karetkami do starych ludzi oraz młodych, gdy ratowników szlag trafi”.

PCM ma jednak związane ręce, bo polecenie przyszło z góry.

Szpital odpowiedział swojej pracownicy: “nie zapomniało o medykach!!!Szczepionki, które otrzymaliśmy dzisiaj są ściśle dedykowane dla DPS-ów i nie wolno nam jest wykorzystać ich dla innych grup. Nasze zamówienie na ten tydzień dla grupy 0 nie zostało zrealizowane. Personel w punkcie szczepień miał rozpisany cały harmonogram, był przygotowany do pracy i nikt celowo nie odstąpił od realizowania wyznaczonych zadań (…) Dystrybucją szczepionek zajmuje się Agencja Rezerw Materiałowych, a nie PCM”.

Tagi: