FAKTY

Seniorzy z DPS-ów dostają przepustki na święta

Po raz pierwszy od początku epidemii COVID-19 seniorzy opuszczą domy pomocy. Na wielkanocne urlopy zezwolił wojewoda Tobiasz Bocheński.

To świeża sprawa. Do dyrekcji pabianickiego DPS dotarło zarządzenie Wojewody Łódzkiego mówiące o możliwość udzielenia seniorom świątecznych urlopów.

Powiadomiliśmy rodziny i już wiadomo, że kilkunastu seniorów dostanie świąteczne urlopy. Niektórzy tylko na niedzielę, inni na dwa dni. Są tez tacy, których nie będzie u nas tydzień – mówi dyrektor Maria Chmielewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach.

Już na początku epidemii dyr. Chmielewska nie ukrywała, że jej podopieczni źle znoszą przymusową izolację. Poczucie osamotnienia w miarę upływu kolejnych miesiącu narastało. Dlatego szczepiąc się liczyli na to, że będą mogli wkrótce swobodnie, bezpiecznie spotykać się z rodziną, a nie tylko rozmawiać przez telefon czy przez szybę w przedsionku czy w klatce ewakuacyjnej. Ich wielkie marzenie właśnie zaczyna się spełniać…

Oczywiście, opuścić DPS będą mogły tylko osoby zaszczepione. Takich jest zdecydowana większość. Niezaszczepionych można policzyć na pacach jednej ręki.

Zobaczymy, jakie skutki przyniesie ten ruch. Teoretycznie powinno być dobrze, bo 70 %  przeszła COVID-19, a dodatkowo się jeszcze zaszczepili. Nasi podopieczni nie mieli po szczepieniach żadnych powikłań – dodaje pani dyrektor.

Rodziny będą mogły odwiedzać swoich bliskich w DPS-ach i rozmawiać bez szyby, kiedy przyjmą dwie dawki szczepionki.

Seniorzy z DPS do szczepienia. Grupa “zero” musi czekać