FAKTY

Sesja na żywo – bezkosztowo!

Sesja online nie musi kosztować choćby 4 tys. zł rocznie jak w Skoczowie na Śląsku. Transmisje obrad na żywo nie kosztują nic Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Mówi Rafał Jaśkowski, rzecznik Sejmiku Województwa Łódzkiego: – Od kilku lat w posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego znajduje się infrastruktura techniczna umożliwiająca transmisję online. Większość sprzętu zakupiliśmy w ramach projektu z funduszy europejskich, wraz m.in. z systemem do głosowania dla radnych. Oglądalność comiesięcznych sesji szacuje się na kilkaset osób. Znacznie większa liczba mieszkańców zapoznaje się z nagraną sesją na oficjalnym urzędowym kanale YouTube.

Transmisje obrad SWŁ Urząd Marszałkowski realizuje we własnym zakresie.
– Nie generuje to dodatkowych kosztów. Pracownicy wydziału promocji, kiedy jest sesja obsługują komputer, co nie jest skomplikowane. Kamerki zamontowane są przy suficie – dodaje rzecznik Rafał Jaśkowski.
Sejmik Województwa Łódzkiego jako pierwszy samorząd wojewódzki w Polsce rozpoczął w 2008 r. transmisje sesji w Internecie. Pomysł wyszedł od Marka Mazura – przewodniczącego Sejmiku, który w ten sposób chciał realizować zasadę transparentności władzy samorządowej.

Przywołany Skoczów zleca obsługę transmisji zewnętrznej firmie, co w skali roku kosztuje dokładnie 4.721,26 zł brutto. W sali obrad zamontowana została jedna porządna kamera (jakość HD), zakupiona przez skoczowski urząd za 6.926,13 zł. Pabianicki włodarz i większość radnych nie chce, by mieszkańcy mogli ich oglądać. Ponadto prezydent wprowadza w błąd argumentując, że online to koszt 160 tys. zł rocznie. Jawną kpiną z mieszkańców jest odsyłanie do nagrań audio, z których nie sposób dowiedzieć się, kto jak głosuje czy kto w ferworze dyskusji wypowiada daną kwestię. Na dodatek nagrania są niekompletne.