FAKTY

Sieradz bierze oddech, pabianiczanie skazani na smog

Okoliczne miasta już wiercą. U nas wciąż brak działania.

Wczoraj rozpoczęły się prace przy odwiercie geotermalnym w Sieradzu. Ogromny świder poszedł w ruch obok miejskiej ciepłowni. Firma G-Drilling na wwiercenie się w głąb ziemi (na 1,4 km) ma 110 dni. W pierwszej kolejności sieradzkie źródła zostaną wykorzystane do ogrzewania mieszkań.

„To wyjątkowy dzień dla Sieradza, z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki wierceń” – napisał na swoim profilu FB prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Dołożył także zdjęcie z senatorem Maciejem Łuczakiem i przewodniczącym sejmiku Krzysztofem Ciebiadą.

W Sieradzu pojawił się również marszałek województwa z PO Witold Stępień, który na FB entuzjastycznie napisał: „Łódzkie geotermalne! Podróż do wnętrza ziemi… w Sieradzu. Dzisiaj uruchomiliśmy geotermalny odwiert. Gratulacje dla Pawła Osiewały za domknięcie projektu! @Sieradz bierze oddech”.

– Udział pana marszałka pozytywnie mnie zaskoczył. To największy dowód uznania dla ekipy rządzącej, kiedy jej projekty chwali opozycja. Widać, że – w przeciwieństwie do prezydenta Pabianic – potrafi wznieść się ponad podziały polityczne, kiedy chodzi o dobro mieszkańców. Grzegorz Mackiewicz z niezrozumiałych powodów nie podjął starań o wykorzystanie energii odnawialnej w naszym mieście. Szkoda, bo jest rzeczą oczywistą, że wsparlibyśmy te starania. Tymczasem, niestety, woli politycznej brak – usłyszeliśmy od senatora Macieja Łuczaka.

Geotermia to jeden z najtańszych rodzajów energii, który może być sposobem na likwidację smogu. NFOŚiGW wprowadził do swojej oferty możliwość dofinansowania zadań wspierających wykorzystanie energii geotermalnej. Fundusz wykłada w 100 procentach pieniądze na odwierty badawcze. Sieradz otrzymał na ten cel prawie 13 milionów zł.

Kiedy Sieradz walczył o pieniądze, była jeszcze szansa o złożenie wniosku przez Pabianice w drugim rozdaniu, ale nasz prezydent nie wykorzystał jej (CZYTAJ TUTAJ).

Drugim miastem, które niebawem rozpocznie wiercenia, będzie Tomaszów Mazowiecki. Prezydent Marcin Witko geotermalne przedsięwzięcie nazwał skokiem cywilizacyjnym (CZYTAJ TUTAJ).

Na naszył łamach wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski zdziwił się, że Pabianice, które mają fatalną jakość powietrza, nie starają się o dotację na odwierty. Dodał, że nasza woda może być nawet lepsza niż sieradzka (TUTAJ przeczytasz wywiad z Arturem Michalskim).


Portal pabianice.tv wielokrotnie pisał o geotermalnych inicjatywach okolicznych samorządów:

https://pabianice.tv/geotermia-wszedzie-ale-nie-u-nas/

https://pabianice.tv/geotermia-czekaja-kolejne-miliony/

https://pabianice.tv/sieradz-tez-stawia-na-geotermie/

https://pabianice.tv/odwierty-geotermalne-15-km-od-nas/

https://pabianice.tv/czy-prezydent-sieradza-przekona-grzegorza-mackiewicza-do-geotermii/

https://pabianice.tv/konstantynow-pelna-para-ku-geotermii/

UWAGA!

Do dyskusji zapraszamy na nasz profil FB. Nie chcemy, aby temat stał się areną anonimowych, przedwyborczych przepychanek słownych. Czekamy na rzeczowe argumenty i konkretne pomysły.