FAKTY

Skwer im. „Bohaterów Obrony Ukrainy” w Pabianicach? Jest wniosek

Pabianiczanin Gracjan Majewski przedłożył prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi wniosek o utworzenie nowej przestrzeni zielonej w mieście. Skwer miałby nosić nazwę „Bohaterów Obrony Ukrainy”, bo Ukraińcy są dla nas “inspiracją i wzorem”.

Wnioskodawca pracuje w Sejmie, gdzie jest dyrektorem biura Koła Parlamentarnego Porozumienie, ale, jak podkreśla, pod pismem przedstawił się jako szeregowy pabianiczanin.

Wskazane miejsce realizacji inwestycji to niezagospodarowane tereny wokół krańcówki MZK przy ulicy Zygmunta Waltera – Jankego. Nie wiadomo, czy w grę wejdzie konkretnie ta lokalizacja, zwizualizowana przez Piotra Pawłowskiego, student architektury na Politechnice Łódzkiej.

Majewski tak uzasadnia proponowaną nazwę:

Od blisko miesiąca w Ukrainie toczy się wojna. Miliony osób zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Wiele z nich znalazło bezpieczne schronienie w naszym mieście. W tej chwili to ponad 400 osób i liczba ta cały czas rośnie, Bardzo prawdopodobne, że sporo z nich zapuści tutaj swoje korzenie na stałe. Dlatego postuluję stworzenie przestrzeni miejskiej, która będzie w szczególności dedykowana właśnie im. Miejsce spotkań nowych mieszkańców, ale też miejsce integracji z pabianiczanami. Dodaje: – To, w jaki sposób Ukraińcy walczą o swoją ojczyznę jest inspiracją i wzorem. Myślę, że taki skwer będzie z pożytkiem dla nas wszystkich.

Wniosek pabianiczanin złożył osobiście. Jak mówi, pomysł przypadł do gustu prezydentowi, ale decyzja w tym zakresie należy do radnych.

 

Tagi: ,