FAKTY

Śnięte ryby w Nerze. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy [AKTUALIZACJA]

Odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego poświęcone śniętym rybom w rzece Ner. Sztab zwołał wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński – poinformowała dziś jego rzeczniczka Dagmara Zalewska. Z wojewodą w tej sprawie współpracuje marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

W trzech miejscach na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego znaleziono znaczną liczbę śniętych ryb. Chodzi na razie o ok. 200 sztuk. Sytuacja jest monitorowana. Wyniki badań mają być znane w ciągu kilku dni. Do końca miesiąca nie należy łowić ani nie kąpać się w Nerze.

Ner to prawy dopływ Warty, przepływa przez Łódzkie i Wielkopolskie. Wpada do niego Dobrzynka. Przepływa m.in. przez Łódź, Rzgów, Konstantynów Łódzki, Lutomiersk.

Wciąż trwa ustalanie przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze. TUTAJ oświadczenie PZW.

[AKTUALIZACJA] Szczegółowe informacje przekazane przez biuro wojewody

“Śnięte ryby w korycie rzeki zaobserwowali mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy. W nocy, podczas spotkania ze służbami, wojewoda wydał polecenie dla Państwowej Straży Pożarnej i Policji sprawdzenia całego koryta rzeki w woj. łódzkim. Państwowa Straż Pożarna i Policja podjęły działania w celu zidentyfikowania i oceny skali zjawiska.
Wczoraj w godzinach nocnych trwały czynności na terenie całego koryta rzeki Ner. Zostały zabezpieczone próbki zarówno wody jak i ryb i oddane do badań. Z ustaleń strażaków wynika, że w okolicy trzech miejscowości: Zbylczyce, Zimne i Parski znaleziono około 200 martwych ryb. Stwierdzono również ślady po oleistej substancji.
W związku z tym, że nie są znane jeszcze wyniki i przyczyna tego zjawiska, a na tak małej rzece jest to zjawisko niepokojące, po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda wydał rekomendacje, by nie zbliżać się w tej chwili do koryta rzeki, nie wypasać w jej pobliżu zwierząt oraz nie korzystać z wody do żadnych celów, również rolniczych.
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wydał zakaz wędkowania na tym terenie na okres dwóch tygodni.
Rekomendacje mogą ulec zmianie po uzyskaniu wyników badań, dlatego prosimy o śledzenie komunikatów służb wojewody i marszałka.
Aktualnie po posiedzeniu sztabu:
-Wprowadzono stały monitoring stanu rzeki,
-Podniesiony został stan gotowości służb sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza na terenie pow. poddębickiego i łęczyckiego,
-Pobrane zostały próbki śniętych ryb do badań przez Powiatowego Lekarza Weterynarii,
-Komenda Wojewódzka Policji prowadzi stały monitoring rzeki w przy użyciu spektrometru,
-Prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia,
-Państwowa Straż Pożarna, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zobowiązana do pomocy przy odławianiu śniętych ryb. Funkcjonariusze PSP i OSP zostali wyposażenie w odpowiedni sprzęt do w.w. czynności.
Podkreślamy raz jeszcze, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą służb. Dalsze kroki uzależnione są od wyników badań pobranych próbek”.

(Fot. ilustracyjna)

[AKTUALIZACJA 17.08] Komunikat Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego: w sprawie wyników badań rzeki Ner

“W związku z wystąpieniem zjawiska śniętych ryb na rzece Ner, na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego od piątku trwały intensywne prace wszystkich służb, w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska. W sobotę zwołany został Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, po którym wydane zostały wszystkim służbom kolejne dyspozycje.
Od piątku do niedzieli z Neru wyłowiono w sumie około 250 kg śniętych ryb. Służby uczestniczące w oczyszczaniu koryta rzeki Ner nie stwierdziły zanieczyszczeń oraz obecności nowych śniętych ryb. Jednocześnie w wodzie obserwowane były żywe pływające osobniki.
Analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych.
Na podstawie stanu faktycznego i wyników badań należy wskazać, że przyczyną śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy.
Wyniki badań stanowią podstawę do cofnięcia od dzisiaj tj. od dnia 17.08 rekomendacji niekorzystania z rzeki Ner”.