KOMUNIKACJA

Solaris dostarczy hybrydy

W przetargu na dostawę 18 nowych autobusów niskoemisyjnych wpłynęła jedna oferta – od Solaris Bus&Coach SA.

Przetarg ogłoszono pod koniec października, dzisiaj nastąpiło otwarcie kopert. Kolejnym krokiem będzie ocena oferty pod kątem zgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Co prawda oferta Solarisa o 36 tys. przekracza kwotę zarezerwowaną przez miasto, ale ratusz może zwiększyć budżet na realizację zadania. Cena 18 hybryd to 33.874.200 zł brutto (czyli po 1 mln 881 tys. 900 zł brutto za sztukę).

Nowe hybrydy (napęd łączący tradycyjny silnik diesla z silnikiem elektrycznym) to najważniejsza część projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, na który miasto pozyskało ponad 48 mln zł unijnego dofinansowania (czytaj tutaj). Zastąpią one przede wszystkim 22-letnie MAN-y. Autobusy mają być dostarczone w dwóch turach: pierwszych 10 pojazdów pod koniec 2018 roku, 8 kolejnych nie później niż do końca maja 2019 roku. Solaris nie zaproponował skrócenia terminu zamówienia.

W autobusach (o standardowej długości ok. 12 metrów) będzie 80 miejsc ogółem, w tym ponad 8 siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Proponowany okres gwarancji całopojazdowej to 3 lata, 12 lat na system magazynowania energii i gwarancja na zniszczenie poszycia zewnętrznego. Czekają na nas gniazda USB oraz bezpłatny Internet. Hybrydy będą monitorowane 8 kamerami – 4 wewnętrznymi i 4 zewnętrznymi. Bezpieczeństwo pasażerów poprawi przycisk alarmowy (uruchamiany przez kierowcę). Z kolei dyspozytor będzie miał możliwość podglądu „na żywo” z monitoringu w autobusie. Kolejne ułatwienie to biletomaty przyjmujące bezgotówkowe płatności kartą. O nowych hybrydach przeczytasz więcej TUTAJ.

(Fot. solarisbus.com)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *