FAKTY KRUCHTA

Sprzeciw mieszkańców. Nie chcą, by samorząd dokładał do zabiegów in vitro

To według nauk Kościoła Katolickiego „technika moralnie niedopuszczalna”. Petycję podpisało ponad 700 osób.

Do Starostwa Powiatowego w Pabianicach wpłynęła petycja mieszkańców, którzy są przeciwni udzielaniu pomocy finansowej parom starającym się o potomstwo metodą pozaustrojową – in vitro. Inicjatorem petycji jest 22-letni Kacper Lesień, licencjat administracji na UŁ (o zbiórce podpisów prowadzonej przed parafią św. Maksymiliana pisaliśmy w połowie września TUTAJ).

Mieszkańcy nie chcą, by powiat dokładał parom do prób in vitro, bo „w myśl nauczania Kościoła Katolickiego sposób zapłodnienia pozaustrojowego tzw. in vitro jest moralnie niedopuszczalny”. Oto cała treść:

“My niżej podpisani mieszkańcy Powiatu Pabianickiego apelujemy i prosimy o wycofanie uchwały Rady Powiatu Pabianickiego nr IV 28/19 z dnia 24 stycznia 2019 roku w sprawie przyjęcia Programu Polityki Zdrowotnej »Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Powiatu Pabianickiego w latach 2019-2023«.

Apel ten motywujemy tym, iż w myśl nauczania Kościoła Katolickiego sposób zapłodnienia pozaustrojowego tzw. in vitro jest moralnie niedopuszczalny. Kwestię tę już poruszono na sesji Rady Powiatu 24 stycznia 2019, jednakże głos dezaprobaty nie został przyjęty. My chcemy wyrazy sprzeciwu wzmocnić przez petycje. Przy tej sprawie również należy wskazać na to, iż Rzecznik Praw Dziecka zaoponował na wyżej wymienioną technikę zapłodnienia nazywając ją niegodziwą. Co więcej, Sąd Najwyższy w swej opinii do projektu ustawy o leczeniu niepłodności w krytyczny sposób odniósł się do rzekomego charakteru leczniczego metody. Nie kwestionujemy, iż nie są to jedyne głosy w tej sprawie, natomiast apelujemy do Państwa sumienia, by wycofać się z tej uchwały i zaproponować inną mająca na celu leczenie tego schorzenia, jednakże niezawierającą technik moralnie niedopuszczalnych” .

Nad petycją, która podpisało ponad 700 osób, pochylą się radni powiatowi.

750 tys. zł dla 25-30 par

Na terenie powiatu pabianickiego jest ok. 1200 par, które nie mogą mieć potomstwa w naturalny sposób (dane uśrednione wg statystyk GUS). Po styczniowej uchwale Rady Powiatu mogą liczyć na dofinansowanie sztucznego zapłodnienia.

Jak informowaliśmy pod koniec maja, na dofinansowania starostwo przeznaczy 750 tys. zł (150 tys. rocznie, co ma wystarczyć na ok. 25-30 par). Będzie to maksymalnie do 80% kosztów “podejścia”, czyli 5000 zł. Para musi dołożyć ok. 2600 zł. Starostwo dofinansuje maksymalnie 3 zabiegi.

Pomysł dofinansowania na in vitro pojawił się pod koniec września 2017 roku. Interpelację w tej sprawie złożył Marek Gryglewski (obecnie wiceprezydent Pabianic).