HISTORIA ROZRYWKA

Średniowieczny jarmark w parku Słowackiego

Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic zaprasza mieszkańców do parku Słowackiego na wystawę  plenerową, połączoną ze średniowiecznym minifestynem .

16 lipca, od godzinie 15:00, będzie można odbyć swoistą podróż w czasie. Kierunek –  Średniowiecze. Najmłodsi dowiedzą się m.in., kim był skryba i wystawią własnoręcznie dokument uczestnictwa w festynie.

Wydarzenie to związane będzie z 590. rocznicą podpisania w Pabianicach porozumienia między królem Polski Władysławem II Jagiełłą a czeskimi husytami. To zdarzenie było jedynym w dziejach miasta wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym. Społecznicy chcą je przybliżyć. Wystawa plenerowa przedstawi szczegóły podpisania porozumienia, w tym ludzi, którzy tego dokonali. Dowiemy się też, z kogo składał się królewski dwór, kim byli czescy posłowie oraz jak wyglądały wtedy Pabianice.

O godzinie 15.00 nastąpi otwarcie wystawy, natomiast o 15.30 będzie o niej opowiadał Michał Beda, prezes TMDP, autor wystawy, interesujący się kulturą husycką.

Ten rok jest dla nas wyjątkowy – za miesiąc nasze Towarzystwo obchodzić będzie pięć lat swojej działalności. Dokładnie pięć lat temu kilkoro pasjonatów spotkało się w parku Słowackiego i po długich rozmowach postanowiliśmy powołać do życia Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic – mówi Michał Beda, prezes TMDP.

TUTAJ