FAKTY KRUCHTA

Stali obok siebie u nas bez maseczek. Wszyscy już chorują

Wydawać się może, iż rządowe rozporządzenie zaszkodziło hierarchom.

Biskup Artur Miziński (z prawej) i Andrzej Czaja (z lewej) zakażeni. Duchowni uczestniczyli w 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, jakie obyło się 5-6 października w Łodzi i Pabianicach. Koronawirus zaatakował najpierw najstarszego z hierarchów, 72- letniego metropolitę katowickiego Wiktora Skworca (na zdjęciu w środku). O jego chorobie napisaliśmy 10 października.

Episkopat poinformował wczoraj wieczorem, że “stwierdzono obecność koronawirusa u bp. Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP. Z kolei na stronie internetowej kurii opolskiej napisano o SARS-CoV-2 u biskupa Andrzeja Czai.

Prezentujemy zdjęcie, jakie znaleźliśmy na stronie Archidiecezji Łódzkiej. Widać duchownych stojących podczas mszy koncelebrowanej 6 października w pabianickim kościele św. Mateusza. Znajdują się w prezbiterium. Nie dzieli ich zalecany dystans, nie mają też osłoniętych twarzy.

Niżej publikujemy niewykadrowaną fotografię. W tym układzie pierwszy z prawej, tuż obok zakażonego sekretarza KEP Artura Mizińskiego, stoi przewodniczący KEP Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Hierarcha ma 71 lat, a więc jest w grupie ryzyka. Oby ominęła go choroba (dziś na stronie episkopat.pl pojawiła się informacja, że przebywa na kwarantannie, zachorował też biskup pomocniczy z Poznania Szymon Stułkowski, który też był u nas i nie miał maseczki. W ostatnich dniach zakaziło się łącznie 6. hierarchów – także biskup Bielsko – żywiecki Roman Pindel i inny opolski- Rudolf Pierskała).

[AKTUALIZACJA] 17 października kuria poznańska poinformowała, iż COVID-19 rozwinął się u arcybiskupa Stanisława Gądeckiego (pierwszy z prawej).

Fot. Archidiecezja Łódzka

Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia księża podczas czynności liturgicznych są zwolnieni z obowiązku zasłaniania twarzy, ale, jak wynika z ostatnich wydarzeń, wyjątkowe potraktowanie ich przez rząd nie wychodzi raczej na dobre.

Niżej filmik pokazujący procesję biskupów o świcie w Pabianicach. Tylko niektórzy pomyśleli o zabezpieczeniu twarzy. Procesja na wejście jest częścią mszy, zatem byli na prawie – nie musieli mieć maseczek czy przyłbic.