FAKTY

Stało się. Szpitalni psychiatrzy nie przyjmują do odwołania

Poradnia zdrowia psychicznego od dziś zamknięta. Nasza czwartkowa informacja wywołała poruszenie wśród pacjentów.

Jak napisaliśmy klika dni temu, pabianiccy lekarze nie zgodzili się na niższy kontrakt. Dziś na drzwiach części ambulatoryjnej szpitala pojawiło się ogłoszenie: “Przyjęcia wstrzymane do odwołania”. Działające w ramach PCM Pabianickie Centrum Psychiatryczne odsyła do konkurencji.

Chorzy oburzeni: Niedługo kończy mi się lekarstwo

Na naszym profilu FB rozgorzała dyskusja. Głosy oburzenia skierowano w stronę PCP i prezydenta (PCM to spółka miejska):

(…) To się w głowie nie mieści. Do kogo z władz miasta mogę się udać w tej sprawie, kto tu odpowiada za służbę zdrowia. Prezydent, proszę o info (…) Niedługo kończy mi się lekarstwo dla syna, to chyba przychodnia powinna zadbać o pacjentów, skoro nie podpisała umowy z NFZ. Czy tylko liczy się kasa a co z chorymi pacjentami? Może mi pan dr Koprowicz odpowie na to pytanie. Prywatnie mnie nie stać chodzić. (…)

Mam nadzieję ze jak będą wybory to ludzie pójdą po rozum do głowy i naszym miastem będzie rządził ktoś komu na tym mieście zależy. (…)

Oberwało się także rządowi:

Na księżulka i kapliczkę są pieniądze tak, dwudziesty pierwszy wiek a ciemnota jak była tak jest, lepiej dać darmozjadowi niż pomagać ludziom! (…)

Roczny kontrakt na 500000 zł. Dla ludzi potrzebujących opieki lekarskiej zabraknie pieniędzy bo PiS przeznaczył pieniądze np. 90000000 zł dla dyrektora Rydzyka i już znalazł kolejne 70000000 zł w budżecie. Właśnie mamy pokaz dobrej zmiany.

Przypomnijmy, że miesięcznie przez przyszpitalną poradnię zdrowia psychicznego przewija się prawie 2 tys. pacjentów. W skali roku ich liczba sięga 5 tysięcy.

NFZ: PCM nie przygotowało się dobrze do konkursu

Dlaczego w czerwcowym konkursie nasz szpital nie mógł wypaść lepiej? Bo, jak tłumaczy NFZ, należycie się do niego nie przygotował. PCM mogło się odwołać od decyzji komisji konkursowej, ale jak poinformował nas dziś NFZ, tego nie uczyniło. Nie wiadomo na razie, do kiedy nasza poradnia będzie nieczynna.

– Dla dobra mieszkańców dyrektor ŁOW NFZ ogłosi postępowanie uzupełniające – PCM będzie mogło do niego przystąpić – mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. I dodaje:

– Konkurs ofert na świadczenia w zakresie leczenia psychiatrycznego dla dorosłych zakończyliśmy w połowie czerwca. Umowa z NFZ – a te trwały od 2011 roku – nie jest na zawsze. PCM miało czas, aby do konkursu dobrze się przygotować. Premiowaliśmy, zgodnie z obowiązującym prawem, to, co korzystne z punktu widzenia bezpiecznej terapii – posiadanie specjalistycznego personelu: lekarzy specjalistów, psychoterapeutów z certyfikatem, psychologów klinicznych i pielęgniarki specjalistki, czy kompleksowość świadczeń (to znaczy możliwość kontynuowania terapii np. w domu w ramach leczenia środowiskowego w razie załamania samopoczucia zdrowia pacjenta).

Oferta Pabianickiego Centrum Medycznego uplasowała się nisko w rankingu, za co odpowiedzialność ponosi placówka, która ją przygotowała. Propozycja finansowa komisji nie mogła być inna. Nieprawdą jest, że komisja konkursowa zaproponowała PCM o połowę niższy kontrakt. Komisja zaproponowała nieznacznie mniejszy kontrakt, który, mimo dwukrotnej propozycji, został przez PCM odrzucony. Placówki wybrane w postępowaniu uzyskały kontrakty adekwatne do złożonych ofert. Eskulap, który przedstawił dobrą ofertę leczenia pacjentów, uzyskał dużo wyższy kontrakt – wyjaśnia Leder.

Tagi:

8 komentarzy do “Stało się. Szpitalni psychiatrzy nie przyjmują do odwołania

 1. To jest po prostu szczyt wszystkiego! Nie moge pojąc, dlaczego szpital sie nie odwołał!!!

 2. Skandal !!! Prawdziwy obraz codzienności tego miasta rządzonego przez PO !!!

 3. To co panie Mackiewicz przymiarka do prywatyzacji kolejnego oddziału ? Mamy to !
  Wstyd dla PCM i władz miasta !

 4. Przyznam się, że liczyłem na reakcję prezydenta na to, co się stało i jakieś zaradzenie. A tu cisza

  1. Ty masz Dracula na Grześka głosować a nie filozofować. Pytał cię ktoś o zdanie ?

 5. przecież wiadomo gdzie trafił kontrakt szpitalnej Poradni i gdzie mogą iść się leczyć Pacjenci
  zapewne spotkaja tam tych samych doktorów co w szpitalu :)
  wszystko już było , kolejne Poradnie ” wywędrowywują” w to samo miejsce

 6. A co to już odezwać się nie można? Powiem tak, czekam na reakcje i nikt mi nie zabroni

 7. Gdzie Mackiewicz ? Gdzie zajęcie stanowiska ?
  Czyżby polityka w krótkich spodenkach wyszła na jaw ?
  Król jest nagi i się spocił :)

Comments are closed.