FAKTY

Stanęły prace przy pętli. Powód – niespodzianki w ziemi

Ekipa budowlana ulotniła się. Wykonawca wielkiego remontu tramwajowego musi poradzić sobie z kablami, zasuwą i studnią.

Do redakcji zadzwonił zaniepokojony czytelnik. – Dlaczego nieczynne jest skrzyżowanie Wiejskiej z Łaską, skoro od dawna nikt nie pracuje przy remoncie torowiska? zapytał. I zauważył: – Przecież można było prace inaczej rozplanować, zamiast zamknąć ulicę, porobić objazdy, rozgrzebać i zostawić.

Rozkopane torowisko (stan na 1.04. 2021)

Przypomnijmy ul. Wiejską przy ul. Łaskiej zamknięto 1 marca. Powód – przebudowa torowiska tramwajowego. Wykonawca inwestycji miał rozpocząć wymianę szyn, nowe –  ułożyć w nawierzchni betonowej.

Rafał Sąciński, prezes zarządu spółki Progreg Infracity, lidera konsorcjum przeprowadzającego remont linii 41, mówi, że prace stanęły … 2,5 tygodnia temu, a brygada przerzucona na ul. Warszawska i do Ksawerowa.

W czasie robót i odkrywek wystąpiły kolizje. Jak to często bywa – mapy i dokumenty niekoniecznie odpowiadają rzeczywistości – tłumaczy.

W ziemi niespodziewanie odkryto kilkanaście kabli teletechnicznych, w tym kilka światłowodów. Przesuwanie ich to nie pięć minut – trzeba było wszystko uzgodnić z poszczególnymi operatorami.

Ponadto pracownicy dokopali się do zasuwy wodociągowej i studni na połączeniu kolektorów, więc poradzenie sobie w nowej sytuacji wymaga uzgodnień ze ZWiK (o studni było wiadomo od początku, ale stare plany uzbrojenia nie zawsze są precyzyjne…).

Studnia znajduje się centralnie pod torowiskiem. ZWIK chce, aby ją odtworzyć. Zakupione zostały po nią kręgi – mówi prezes Rafał Sąciński.

Progreg przewiduje, że tematy proceduralne uda się zamknąć w tygodniu poświątecznym i ekipa wróci na pętlę przy wieżowcach.

[AKTUALIZACJA] Po opublikowaniu tekstu na skrzyżowaniu pojawiła się koparka.

2.04.2021

Zamkną skrzyżowanie [OBJAZDY]