FAKTY

Starosta odda 3,5 miliona zł do ministerstwa!

Powiat pabianicki dostał dofinansowanie z rządu do nowoczesnego basenu i lodowiska. Pieniądze wrócą do ministerstwa, bo za późno i za mało.

Na tablicach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty z wizerunkiem posła ze Zgierza Marka Matuszewskiego i doklejoną obok kartką: „3,5 mln na basen i lodowisko z Ministerstwa Sportu i Turystyki dla Pabianic”. Wcześniej, 14 listopada, o tym samym poinformował pabianicki senator Maciej Łuczak.

Jednak starosta Krzysztof Habura dofinansowania nie przyjmie, bo dowiedział się o nim za późno, a przyznanych pieniędzy jest za mało: – Budżet na przyszły rok mam już dopięty. Niedawno wykreśliliśmy z niego budowę kompleksu sportowego w miejscu wyburzonych warsztatów przy ul. Piotra Skargi – mówi.

– To zaledwie 17,5 procent tego co potrzebujemy na ten cel – czyli 21 milionów. Żeby rozpocząć inwestycję muszę mieć zabezpieczoną całą kwotę. Wcześniej wnioskowaliśmy do MSiT o prawie 10 milionów. Nic z tego nie wyszło, a łatwiej byłoby uzupełnić brakującą część – dodaje szef powiatu.

Z argumentacją starosty nie zgadza się poseł Marek Matuszewski: – Jestem zaskoczony. Zdaję sobie sprawę, że jest to część potrzebnych środków, ale są inne źródła, z których można pozyskać pozostałą kwotę. Pan starosta, jeśli tylko będzie chciał, to stanie na wysokości zadania.

Dopytaliśmy, z jakich konkretnie źródeł może skorzystać starosta: – Można na przykład wystąpić z wnioskiem o pieniądze wprost z budżetu państwa, jest też Urząd Marszałkowski czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Istnieje także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który dokłada środki na takie cele – odpowiedział poseł. Podkreślił także, że w Zgierzu podobna 15-milionowa inwestycja odbywa się stopniowo, pieniądze spływają sukcesywnie.

– Dużo łatwiej jest otrzymać dodatkowe fundusze, gdy ma się już jakąś część. Programów, z których można skorzystać jest naprawdę wiele – w imieniu senatora wypowiedziała się szefowa jego biura Małgorzata Grzesiak-Cieślak.

CZYTAJ TAKŻE: Poseł Matuszewski chwali się dofinansowaniem dla szpitala

4 komentarze do “Starosta odda 3,5 miliona zł do ministerstwa!

  1. Panie Starosto, co Pan za bzdury opowiada? Budżet na 2018 r. jest przeszkodą? Jego nie ma przecież jeszcze, w obrocie prawnym nie istnieje, Rada Powiatu go nie uchwaliła. Zresztą nawet gdyby to wystarczy, że Pan krzyknie na radnych i przegłosują zmiany, jakie Pan chce. Proszę poważnie traktować pabianiczan, a nie opowiadać takie historyjki.

  2. Krzysiu, jak oddasz te 3,5 mln to oddaj także mandat radnego i starosty. Pozbawienie powiatu kwoty 3,5 mln to niegospodarność, która POwinna być ścigana przez prawo ( i sprawiedliwość).

  3. Pisi poseł pochwalił się rychło w czas. Oczywiście o tym, że są problemy z pozyskaniem reszty “nie słyszał”. Dlatego konferencyjkę zwołał celowo by wbić szpilę. To takie małostkowe, typowo pisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *